
W dniu 31 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień bez Tytoniu. Tegoroczne hasło kampanii WHO brzmi: "Zdemaskować atrakcyjność: ujawnienie taktyk przemysłu tytoniowego i nikotynowego".
Kampania koncentruje się na ujawnieniu strategii stosowanych przez przemysł tytoniowy i nikotynowy w celu uczynienia swoich szkodliwych produktów atrakcyjnymi, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Taktyki te obejmują m.in.:
- dodawanie smaków i dodatków poprawiających smak i maskujących szkodliwość produktów;
- atrakcyjne opakowania i design przyciągające uwagę młodych konsumentów;
- marketing cyfrowy wykorzystujący media społecznościowe i influencerów do promowania produktów.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie ochrony dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego.
We wszystkich regionach świata dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli. Szacuje się, iż na całym świecie tytoń pali 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat. Podobnie jak palenie tytoniu, używanie papierosów elektronicznych ma także destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. Więcej informacji na temat Światowego Dnia bez Tytoniu 2025 można znaleźć na stronie WHO (World Health Organization) - kliknij.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie zachęca wszystkich zainteresowanych ochroną zdrowia swojego i bliskich do podejmowania inicjatyw skierowanych do najbliższego otoczenia, środowiska szkolnego, środowiska pracy, w celu zaakcentowania potrzeby życia w zdrowym środowisku, wolnym od dymu tytoniowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- ograniczenie używania e-papierosów i podobnych produktów nikotynowych wśród dzieci i młodzieży;
- edukację społeczeństwa na temat szkodliwości tytoniu i nikotyny oraz taktyk marketingowych przemysłu tytoniowego;
- współpracę z placówkami nauczania i wychowania, organizacjami pozarządowymi oraz mediami w celu szerokiego rozpowszechnienia informacji.
W ramach akcji należy nasilić działania profilaktyczne w zakresie edukacji na temat skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu, poprzez:
- żywe słowo (pogadanki, wykłady, odczyty),
- formy wizualne (gazetki, wystawy, hasła, prezentacje multimedialne)
- quizy, konkursy, inscenizacje,
- projekcje filmów,
- apele szkolne, happeningi, marsze po zdrowie.
Potwierdzenie udziału w akcji oraz nazwisko szkolnego koordynatora należy przesłać na adres e-mail: magdalena.ziolkowska01@sanepid.gov.pl do 27 maja 2025 r.