W poniedziałek w Sielpi Wielkiej miała miejsce ogólnopolska akcja edukacyjna policji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Mundurowi z całej Polski przyjechali do powiatu koneckiego, aby mówić o bezpieczeństwie oraz zachęcać do odpowiedzialnego zachowania w okresie wakacyjnym.
Mimo niezachęcającej pogody wydarzenie przyciągnęło mnóstwo zainteresowanych. Wśród nich dominowały dzieciaki z różnych szkół, nie tylko z powiatu koneckiego. Podczas inauguracji akcji przeprowadzane były pokazy ratownicze, w trakcie których uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda praca ratowników wodnych. Nie zabrakło także tematu bezpieczeństwa drogowego. Policjanci wystawili bowiem miasteczko ruchu drogowego. Podczas imprezy rozstrzygnięto wojewódzki konkurs plastyczny związany z tematem. Jego wyniki znajdziecie Państwo w dolnej części artykułu.
O celu tego wydarzenia w Sielpi opowiedział nam burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański:
„Jesteśmy w trakcie wydarzenia, które przekracza ramy tylko i wyłącznie koneckie, czy świętokrzyskie. To jest inauguracja Ogólnopolskich Dni Bezpieczeństwa Nad Wodą pod hasłem 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą’. To jest akcja, która jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale oferuje promowanie pewnych umiejętności zachowania się nad wodą tak, aby ten pobyt był związany z wypoczynkiem i relaksem, a nie ze stanem zagrożenia”
Włodarz cieszy się z możliwości zwiększenia bezpieczeństwa nad zalewem w Sielpi Wielkiej dzięki organizacji tego typu wydarzenia. Z drugiej strony jest to swoista promocja kąpieliska w całej Polsce.
W trakcie akcji miał miejsce briefing prasowy, podczas którego wypowiedział się między innymi wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
„Chcemy, aby te wakacje 2024 roku były najbezpieczniejszymi wakacjami spędzonymi nad wodą, stąd też inauguracja tej ogólnopolskiej akcji na terenie naszego regionu, na terenie naszej najbardziej rozpoznawalnej perełki wodnej, czyli Sielpi” – mówił wicewojewoda.
O zasadach bezpieczeństwa nad wodą opowiedział Piotr Kulesza, zastępca Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji:
„Szanowni państwo, tych zasad bezpieczeństwa nie jest aż tak dużo, ale są niezmiernie ważne. Na pewno najważniejszą rzeczą jest korzystać z miejsc, gdzie mamy służby ratunkowe, gdzie mamy ratownictwo wodne, czyli tzw. kąpieliska strzeżone. Unikajmy miejsc, gdzie nie ma tych służb, czyli dzikich kąpielisk. o ile korzystamy ze sprzętu pływającego, zawsze pamiętajmy o asekuracji osobistej, są to np. kapoki. o ile pływamy dalej od brzegu, pamiętajmy o asekuracji, bojki asekuracyjne są bardzo dobrym rozwiązaniem”
Niestety statystyki dotyczące bezpieczeństwa nad wodą nie wyglądają najlepiej. W 2023 roku utonęło 450 osób w całej Polsce, w okresie wakacyjnym było to ponad 190 osób. W tym roku, mimo iż sezon się jeszcze nie rozpoczął, życie w wodzie straciło ponad 130 osób. Policja apeluje o odpowiedzialne korzystanie w uroków kąpielisk.
Wyniki konkursu plastycznego:
W kategorii klas I-III:
- I miejsce zajęła Lena Krasucka reprezentująca Publiczną Szkołę Podstawową im. S. Staszica w Nietulisku Dużym
- II miejsce przypadło Mikołajowi Bartosińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie
- III miejsce zajęła Michalina Siwiec ze Szkoły podstawowej nr 1 w Starachowicach
W Kategorii klas IV-VI:
- I miejsce zdobył Aleksander Szczałuba-Kowalski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Nietulisku Dużym
- II miejsce zajęła Nikola Krzeszowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach
- III miejsce zajął Hektor Kij ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich
W kategorii klas VII-VIII:
- I miejsce zdobył Szymon Skrzypiec z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni
- II miejsce zajął Maciej Smodrzewski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
- III miejsce zajęła Oliwia Kosiarska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Nietulisku Dużym
Zdjęcia (KWP Kielce):