Okłamywanie rodziców to nie złośliwość, a wołanie o pomoc. Przyczyn jest kilka

mamadu.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Powiedzenie, że kłamstwo jest czymś złym, nie rozwiąże problemu. Fot. 123rf.com


Przyjęło się, iż dzieci kłamią przede wszystkim, aby uniknąć kary lub innych nieprzyjemnych konsekwencji swoich czynów. Skupiając się tylko na takiej przyczynie, można przeoczyć prawdziwy powód takiego zachowania.


Justyna Wolak jest neurologopedą, oligofrenopedagogiem, pedagogiem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Swoją wiedzą dzieli się nie tylko w gabinecie. Specjalistka prowadzi szkolenia, a także udziela się w mediach społecznościowych. Niedawno właśnie na jej kanale pojawił się filmik na temat dziecięcego mijania się z prawdą. Powinni go zobaczyć wszyscy rodzice, bo w przystępny sposób wyjaśnia takie zachowanie dziecka.

Powodów może być wiele


Sama świetnie pamiętam z lat 90. opinie niektórych dorosłych, iż dzieci kłamią, bo są niegrzeczne i złośliwe. Na szczęście zaczęto dostrzegać, iż najmłodsi nie robią tego bez przyczyny. Ale skoro nie ma w tym ani krzty wrednego zachowania, to dlaczego dzieci kłamią? Najpewniej chcą uniknąć konsekwencji, ale czy to jedyny powód?

Film Justyny Wolak uświadamia, iż może być ich znacznie więcej. Warto się zastanowić, jaka dokładnie potrzeba nie jest zaspokojona, w innym wypadku ciężko będzie nam zrozumieć zachowanie kilkulatka. Bez tego także nie znajdziemy skutecznego rozwiązania tego problemu.

Dlaczego dzieci kłamią?


Warto zrozumieć, iż kłamstwo dla dziecka jest sposobem, by poradzić sobie z jakąś sytuacją. Poza uniknięciem kary lub konsekwencji pedagożka wymienia – dzieci kłamią, bo:

nie chcą martwić rodziców – potrzeba bezpieczeństwa;

chcą zaistnieć w grupie – potrzeba uznania;

nie znają innego sposobu, by się wyregulować – potrzeba samoregulacji;

chcą zostać zauważone – potrzeba uwagi.


– jeżeli wasze dziecko notorycznie kłamie, to nie wieszajcie na mim psów, po prostu zastanówcie się, dlaczego to robi? Jaka jego potrzeba być może jest niezaspokojona? –wyjaśnia specjalistka w swoim filmie i zachęca przede wszystkim do szczerej rozmowy z dzieckiem.

Idź do oryginalnego materiału