"Organizuję komunię bez alkoholu – na złość rodzinie". Polacy kłócą się o butelkę

mamadu.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Czy na przyjęciu z okazji Komunii wypada w ogóle podawać alkohol? fot. Karol Porwich/East News


– Byliśmy na imieninach u teścia, rodzina męża za kołnierz nie wylewa... Teść polewa szwagrowi i nagle słyszę: "No pij, bo następna okazja dopiero za miesiąc, Komunia Majeczki". Żeby się nie zdziwił – opowiada mi Paulina.


Maja, córka mojej koleżanki Pauliny, przystępuje w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej. Paulina i jej mąż salę zarezerwowali na początku ubiegłego roku. Przygotowania pełną parą ruszyły już kilka miesięcy temu – i nie mam na myśli wyłącznie nauki modlitw i formułek, by Maja mogła przyjąć sakrament. Komunia to również alba na wymiar, odpowiednia fryzura (bo iż przed Komunią nie można obcinać włosów, nie muszę chyba przypominać?), zakup świecy i różańca. Na ostatniej prostej pozostał jeden temat: procenty. Bo jak to, butelki na stole nie postawić? Przy Komunii?

Nie wyobrażamy sobie Komunii bez procentów


Z raportu opublikowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska z 2012 roku wynika, iż w 97 proc. przypadków przyjęciu sakramentu towarzyszy przyjęcie komunijne. 59 proc. przyjęć odbywa się bezalkoholu. Na 8 proc. przyjęć wznoszono toast szampanem, na 11 proc. podawano wino, na 16 proc. – wódkę, informuje WP Kobieta.

Mąż Pauliny rozważał podanie gościom wina lub cydru. Po ostatnim spotkaniu rodzinnym uznał jednak, iż tego nie zrobi – wbrew swoim rodzicom i innym członkom rodziny, którzy z góry zakładają, iż alkohol na Komunii musi być. Najlepiej wódka. Jakżeby inaczej, Majeczka Komunię będzie miała tylko jedną, trzeba to uczcić!

Paulina nigdy nie miała dobrych relacji z teściami – wielokrotnie podważali jej autorytet i naginali ustalone przez nią zasady. Stoi za mężem murem – choć sama nie widziała nic złego w symbolicznej lampce wina czy szampana w ramach toastu, skoro teść i rodzina tak czekają na tę kolejną okazję do picia, ona im jej nie da.

– Niech przez całe lato jeżdżą sobie na działkę i tam piją, proszę bardzo. My na Komunii alkoholu nie podamy. To miało być święto naszej córki, istotny dzień w jej życiu. A podczas tej ostatniej posiadówy okazało się, iż im zależy tylko na jednym. Kompletnie nie myślą o sakramencie, ale o tym, iż to kolejna okazja do picia – opowiada.

Czy można pić alkohol na Komunii?


Wytyczne kościelne są jasne: przyjęcie komunijne to nie okazja do picia. W oficjalnym dokumencie Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym przygotowania dzieci do przyjęcia sakramentu napisano: "Przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej powinny być poprzedzone i zakończone wspólną modlitwą. Powinny one odbywać się bez alkoholu".

To może szampan bezalkoholowy? Ks. Andrzej Tuszyński jest przeciwny choćby takiemu rozwiązaniu. – Dzieci uczą się, iż bez alkoholu nie ma imprezy. Dlatego jestem przeciwny choćby szampanom bezalkoholowym. To jest tak jakby przygotowanie do tego, iż kiedyś będzie to szampan z alkoholem – mówi w rozmowie z Ewą Podsiadły-Natorską dla WP Kobieta.

O podawaniu alkoholu na przyjęciach dla dzieci rozmawiałam kilka lat temu z psycholożką Katarzyną Kucewicz. – Zachęcam do powstrzymania się od picia alkoholu w dniu, w którym głównym bohaterem jest dziecko. To na dziecku powinna się wtedy skupić nasza uwaga. To ważne, by dziecko czuło, iż to wyjątkowy dzień i iż rodzice są skupieni na nim, a nie na sobie. I iż super bawić się można także bez alkoholu. To ważne, by od małego pokazywać dzieciom, iż alkohol wcale nie jest warunkiem koniecznym przyjęcia czy udanej zabawy – mówiła dla mamadu.pl ekspertka.

źródła: WP Kobieta, katecheza.episkopat.pl


Idź do oryginalnego materiału