Czy warto być artystą i czy można utrzymać się z tworzenia sztuki? Na te i na wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas Dnia Otwartego Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dla młodych ludzi, uczniów kieleckich szkół średnich przygotowano warsztaty oraz wykłady poświęcone różnym aspektom sztuki.
Instytut odwiedziła między innymi Natalia, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Jak mówi, chce w przyszłości studiować coś kreatywnego, stąd decyzja o odwiedzeniu UJK.
– Ten wydział to nie tylko tworzenie sztuki, bo jak widzę jest tu wiele projektów użytkowych. Był panel o uchwytach, na przykład do patelni. To są studia nie tylko dla osób kreatywnych, ale też dla tych, którzy chcą ulepszać różne rzeczy – mówi Natalia.
Doktor Maciej Zdanowicz prodziekan do spraw kształcenia i współpracy z zagranicą Wydziału Sztuki mówi, iż Dzień Otwarty jest okazją, by przedstawić ofertę instytutu oraz pokazać młodym ludziom, iż jest wiele nieprawdziwych stereotypów dotyczących studiowania sztuki. Na przykład dotyczących zarobków. Okazuje się, iż absolwenci kierunków artystycznych świetnie radzą sobie na rynku pracy.
– Napawają nas dumą dane z portalu Ekonomiczne Losy Absolwentów, które uznają nasze wzornictwo jako najlepszy kierunek w Polsce. Jesteśmy na pierwszym miejscu o ile chodzi o najkrótszy czas podjęcia pracy etatowej po zakończeniu studiów. Zarobki naszych absolwentów są porównywalne do wynagrodzenia absolwentów uczelni warszawskich – mówi dr Maciej Zdanowicz.
Wydział Sztuki można uznać za najlepszy na kieleckiej uczelni. To właśnie tu wykładane są 2 z 3 najwyżej ocenianych przez Polską Komisję Akredytacyjną dyscyplin naukowych na UJK. Profesor Katarzyna Ziołowicz dziekan wydziału mówi, iż tak wysoka ocena pozwoliła znacznie poszerzyć ofertę kształcenia. W obecnym roku akademickim uruchomione zostały pięcioletnie studia magisterskie na kierunku grafika. Poza tym zaczęły działać trzyletnie studia licencjackie na kierunku design oraz magisterskie studia design społeczny. Ten ostatni jest pierwszym w kraju. Zajmuje się dostosowaniem przestrzeni i przedmiotów do potrzeb osób niepełnosprawnych.