W sobotę, 26 lipca, w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Królewcu odbyło się spotkanie poświęcone jednej z najbardziej dramatycznych kart lokalnej historii, czyli pacyfikacji Królewca i Adamowa z kwietnia 1940 roku. Wydarzenie zorganizowali wspólnie Katarzyna Gała, autorka książki „Miedzierza wczoraj i dziś” oraz Jan Krawczyk, założyciel Prywatnego Muzeum Ludowego w Adamowie. Podczas spotkania postawiono hipotezę co do przyczyny pacyfikacji, a także zaprezentowano niezwykłe zdjęcie mężczyzn, którzy niestety niebawem zginęli. Poszukiwani są ich potomkowie lub osoby, które mogłyby ich rozpoznać. Zdjęcie prezentujemy w tekście poniżej oraz w materiale wideo.
Spotkanie zgromadziło mieszkańców, regionalistów oraz pasjonatów historii. Na uczestników czekała nie tylko prelekcja i dyskusja, ale także wyjątkowa wystawa przygotowana przez Muzeum Ludowe. Ekspozycja obejmowała dokumenty i materiały źródłowe związane z tragicznymi wydarzeniami sprzed ponad 80 lat –„Pani Katarzyna poprosiła, żeby wspólnie tu zrobić dzisiejszą promocję tej naszej książki napisanej przez panią Katarzynę, a ja, żebym tę wystawę, która była w lesie podczas 85. rocznicy pacyfikacji, przedstawił ludziom tutaj w miejscowej szkole. Jest to wystawa prezentująca wszystkie dokumenty, które posiadałem” – mówił nam Jan Krawczyk.
Wystawa, przygotowana na podstawie zbiorów z Muzeum w Adamowie, została sfinansowana i opracowana we współpracy z gminą. Składa się z dziesięciu plansz oraz książek i dokumentów poświęconych pacyfikacji. Jak podkreślał Jan Krawczyk, zainteresowanie ekspozycją wykracza poza granice regionu – „20 czerwca muzeum odwiedził właściciel Muzeum Prywatnego w Łysomicach koło Torunia. Wystawa bardzo mu się spodobała i poprosił, żebyśmy przesłali mu ją w formie zdjęć. Po porozumieniu z wójtem tak się stało. Pierwszego września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, wystawa będzie prezentowana tam w Domu Kultury. Wystawa żyje dalej swoim życiem” – dodał Krawczyk.
Katarzyna Gała, autorka książki i współorganizatorka wydarzenia, wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Pacyfikacja Królewca i Adamowa – tajemnica polskiego oficera”. Podkreśliła, iż choć książka poświęcona jest przede wszystkim Miedzierzy to temat pacyfikacji zajął w niej istotne miejsce – „Ofiary tej pacyfikacji są pochowane na cmentarzu w Miedzierzy. Po drugie, wydarzenia te wstrząsnęły mieszkańcami wsi, tym bardziej, iż podobny los miał ich spotkać następnego dnia” – mówiła Gała.
Autorka przedstawiła także nowe, niepublikowane wcześniej źródła dotyczące pacyfikacji – „W trakcie pracy nad książką dotarłam do zeznań świadków, które zostały złożone w latach 60. XX wieku przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. Najbardziej poruszyło mnie zeznanie Mariana Wielgusa, który jako jedyny wspomniał, iż oficer polski Jan Kamiński postrzelił niemieckiego oficera Stamfera. To mogło przyczynić się do tak bestialskiego zachowania Niemców […] Nie przesądzam, czy rzeczywiście stało się tak, jak zeznał Marian Wielgus, ale chciałabym, żeby ta informacja została nagłośniona i mogła zostać skonfrontowana z lokalną pamięcią i przekazami rodzinnymi”.
Każdy kto ma wiedzę na ten temat może skontaktować się z autorką za pośrednictwem strony internetowej www.miedzierza.pl – tam znajdują się też informacje o tym w jaki sposób można nabyć napisaną przez nią książkę.
W wydarzeniu udział wzięła wójt gminy Smyków Beata Janiszewska. Spotkanie miało nie tylko edukacyjny, ale również emocjonalny wymiar – było okazją do refleksji nad losem mieszkańców Królewca, Adamowa i całej Konecczyzny w czasie okupacji. W trakcie niego zaprezentowano zdjęcie pozyskane przez Łukasza Sykulskiego prezentujące grupę mężczyzn, którzy niebawem po jego zrobieniu zostali zamordowani. Poszukiwani są ich potomkowie lub osoby, które mogłyby ich rozpoznać. o ile ktoś z Państwa ma wiedzę na temat tych osób to organizatorzy konferencji proszą o zgłaszanie się do Urzędu Gminy lub autorki Katarzyny Gały.
Zdjęcia:














