Petrus Regout i Charles Meigh.

drzoanna2.wordpress.com 3 dni temu

Zaczęło się niewinnie 🙂
Na jednej z fejsbukowych grup porcelanowych kupiłam spory zestaw flow blue, opisany w następujący sposób:

Popatrzcie uważnie, jak byk 2 różne wzory!

Ok, różne kalki w 1 serwisie – jasne… ale zupełnie różne formy filiżanek? Kształt podstawy, ale szczególnie uszek – total odmienne! No i jeszcze 2 różne sygnatury, co do jednej żadnych wątpliwości, to Petrus Regout, Maastricht, wzór „Chiness„, datowany 1862-80, ale drugiego znaku, tego wyciskanego, z całą pewnością manufaktura w Maastricht nie stosowała.

I kto dostrzegł 2 różne wzory i formy?


Uważnie oglądając wzór, formę i oznaczenia rozdzieliłam cały zakup na 2 części: „Chiness” z Maastricht to 4 filiżanki plus 1 spodeczek, tyle.

Dla porównania:

https://www.etsy.com/pl/listing/1694373954/an-antique-petrus-regout-chiness-cup-and?show_sold_out_detail=1&ref=nla_listing_details Petrus Regout „chiness”

Cała reszta: miska, imbryk, cukiernica, mlecznik, 2 filiżanki plus 5 spodków – to coś innego, też flow blue, ale póki co to „nn”.


I zaczęło się żmudne szukanie 🙂
Przegląd sygnatur, wyszukiwanie obrazem – i wszystkie ścieżki prowadziły do nikąd… Poszłam każdym tropem, wpisywałam w okienko wyszukiwarki dziesiątki różnych fraz – i nic.
W końcu napisałam post na „PORCELANA identyfikacja” i tu jeden z moich fajansowo-porcelanowych guru, Błażej A. napisał „Charles Meigh„, kurde Meigh, który był moim pierwszym podejrzanym, prawie pewnikiem, ale z żalem go odrzuciłam, bo nie znalazłam takiej sygnatury z CM na gwieździe z koroną. To, iż Anglia, byłam pewna od początku, tylko to znakowanie nie pasowało mi do żadnego angielskiego wytwórcy.
No dobra, Charles Meigh, Hanley, 1835 -1849:

https://www.thepotteries.org/allpotters/727a.htm.

Ale trza to potwierdzić, bo faktycznie, stosował znakowanie „CM”, ale takiego fantazyjnego wycisku nie znalazłam nigdzie.
No i wtedy mi się przypomło, iż przeca posiadam książki/przewodniki/katalogi/albumy, nie żeby całą bibliotekę, ale parę się znajdzie.
I sięgnęłam do:

strona 31, „Early Victorian Period 1825-60″ jest, kurna, jest, nie wycisk, ale wzór:

„ATHENS Handleless Tea Cup with 12 side panels, 1840, by Charles Meigh but lacking any printed or impressed mark or pattern name.”

Jak już wiedziałam, iż wzór nazywa się Athens to i internet stał się łaskawszy:

https://www.etsy.com/listing/1670065540

https://www.replacements.com/china-charles-meigh-and-sons-athens-dinner-plate/p/77270481 talerz flow blue

https://www.etsy.com/listing/4328704056/antique-charles-meigh-flow-black duo mulberry

https://www.worthpoint.com/worthopedia/1840-flow-blue-athens-childs-tea-cup-16174118 duo dziecięce

I tym sposobem będę musiała ten piękny zestaw rozdzielić, bo kontynentalne flow blue i to z Anglii to u mnie zupełnie inny regał 🙂

zdjęcia bez podpisu pochodzą z oferty sprzedażowej.

więcej w tej kategorii: https://drzoanna.wordpress.com/category/porcelana/

Idź do oryginalnego materiału