1. Odwiedź szkołę z dzieckiem jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego
Miejsce poznane to miejsce wstępnie oswojone. Warto oprowadzić dziecko po budynku, zwiedzić możliwie wszystkie zakamarki, odpowiedzieć cierpliwie na wszystkie pytania. Nastrój euforii i ciekawości, którym będziemy promieniować, z całą pewnością udzieli się dziecku i sprawi, iż od samego początku wyprawa do szkoły nie będzie czymś strasznym. Skorzystajmy z dni otwartych lub dowiedzmy się w szkole, kiedy możemy wejść na teren budynku z dzieckiem, by móc odbyć wizytę adaptacyjną.
2. Odpowiadaj na pytania dziecka
Coś, co dla nas jest oczywiste, nie musi być oczywiste dla dziecka. W szkole znajduje się wiele nowych przestrzeni i obiektów, z którymi dziecko nie miało wcześniej do czynienia. Warto więc spokojnie o wszystkim opowiedzieć i być w gotowości do cierpliwego udzielenia odpowiedzi na wszystkie, choćby pozornie mało ważne pytania.
3. Pozytywne nastawienie - zadbaj o nie!
Nasza ekscytacja nowym etapem i przedstawienie sytuacji z jak najlepszej strony będzie o wiele bardziej korzystnym pomysłem, niż straszenie dziecka tekstami w stylu: „Od teraz koniec zabawy. od dzisiaj to dopiero się zacznie”. Lepiej jest zadbać o miły klimat i komunikaty w rodzaju: „Przed Tobą piękny i interesujący czas. Nawiążesz przyjaźnie na całe życie. Poznasz wspaniałych ludzi. Wiele się dowiesz”.
4. Ubezpieczenie szkolne
Zwykle szkoły proponują ubezpieczenie szkolne, które jest ubezpieczeniem grupowym. Rodzice nie zawsze wiedzą, co ono zawiera. Często jest to bardzo wąski zakres ochrony dziecka, który dodatkowo chroni je tylko na terenie Polski. Warto zadbać o indywidualne ubezpieczenie szkolne. Jest to ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Firmy ubezpieczeniowe oferują je w kilku pakietach z możliwościami rozszerzeń. Te najlepsze chronią nasze dziecko nie tylko w szkole, w drodze do niej i z niej, ale również na placu zabaw, w domu, na wycieczce szkolnej oraz na wakacjach: w Polsce i za granicą.
Takie ubezpieczenie to jednorazowy koszt w ciągu roku. Koszt? Od około 50 zł do ponad 200 zł. Najszersze pakiety chronią dziecko w przypadku takich problemów jak: złamania, zwichnięcia, skręcenia, oparzenia, rany wymagające szycia, urazy (np. uszkodzenie gardła, płuca, serca, nerek) i ciężkie urazy (np. stłuczenie mózgu, krwiaki wewnątrzczaszkowe). Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu będziemy spokojniejsi i pewni, iż zapewniamy dziecku bezpieczeństwo.
5. Przygotuj wyprawkę szkolną razem z dzieckiem
Wybierz tornister, plecak, piórnik oraz inne akcesoria razem ze swoim dzieckiem. Pozwól mu na motywy i kolory, które mu się podobają, natomiast podpowiedz, co może być praktyczne, a co nie. Również zakup książek i ćwiczeń do szkoły może być wspaniałą zabawą. Przejrzyj je razem z dzieckiem, zwróć uwagę na interesujące elementy.
6. Nowy harmonogram dnia
Szkoła to świetny moment na wprowadzenie do życia nowych elementów codziennej rutyny, które stanowią podstawę do formowania osobowości, nauczania dyscypliny i pokazania młodej osobie, iż systematyczność i plan mają znaczenie. Dobrze jest zaprezentować dziecku, iż jest czas zabawy i czas nauki, czas odpoczynku i czas wartościowego rozwoju pozaszkolnego. Powoli możemy wdrażać zajęcia, które ukażą i rozwiną zainteresowania naszej pociechy.
7. Nauka samodzielności
Samodzielność u młodej osoby buduje się powoli, dlatego trzeba wspierać ją w tym stopniowo, systematycznie, ale i konsekwentnie. Nauka praktycznych rzeczy powinna się odbywać na różnych etapach od wczesnego dzieciństwa. Czas szkoły może być momentem na wdrożenie takich elementów życia codziennego jak: codzienna toaleta, wiązanie butów, ubieranie się, dobieranie odzieży do pogody, a choćby pakowanie na krótsze wycieczki. Warto jest wspierać i sugerować, ale nie wyręczać.
8. Zorganizuj z dzieckiem kącik do nauki
Własny kącik do nauki to wspaniała zachęta do zgłębiania wiedzy w domu, ale również uświadomienie, iż przestrzeń powinna mieć swoje strefy. W ten sposób uczymy młodą osobę organizacji i porządku. Oprócz tego zadbamy o odpowiednią postawę (biurko, dobrze dobrane krzesło), oświetlenie (ustawienie biurka, dodatkowa lampka).
9. Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Wytłumacz dziecku, żeby nie zbiegało po schodach, prawidłowo przechodziło przez jezdnię, odpowiednio korzystało z urządzeń na placu zabaw, a w szkole nożyczek, cyrkli i innych przyborów. Wytłumacz również, jakie sytuacje mogą być potencjalnie niebezpieczne.
10. Idź z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego
Jeśli tylko masz możliwość, wybierz się z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego. Będzie się mniej stresować, mają w pobliżu rodzica.