Po kim dziecko dziedziczy kolor oczu? Co ciekawe, w ciągu życia człowieka barwa może się zmienić

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. sobima - Pixabay


Po którym członku rodziny dziecko dziedziczy kolor oczu? Po matce? Po ojcu? Po kimś jeszcze innym? Jak się okazuje, ten proces jest o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. A jakby tego było mało, barwa tęczówki szkraba może się z wiekiem zmienić. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.
Dziecko dziedziczy po rodzicach wiele cech, m.in. skłonności do tycia i różnych chorób, wzrost, kolor włosów, kształt ust, uzębienie, a także kolor oczu. A po kim konkretnie? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wszystko przez to, iż maluch dostaje od każdego rodzica po dwie pary kombinacji genów za to odpowiedzialnych, z czego każdy z nich może być dominujący (ciemny kolor tęczówki) lub recesywny (jasne tęczówki). Stąd choćby fakt, iż oboje rodzice mają ten sam kolor oczu, nie oznacza, iż dziecko również go odziedziczy. A to nie wszystko.


REKLAMA


Zobacz wideo Po co iść z dzieckiem do fizjoterapeuty? "Żeby nauczyć się jego obsługi, czyli tzw. baby handlingu" [MAMY CZAS]


Dziecko dziedziczy kolor oczu po przodkach. Kształtuje się on przez pewien czas
Co do zasady każdy noworodek ma niebieskie bądź szare oczy, a to dlatego, iż ma niski poziom melaniny (czarnego barwnika obecnego w skórze), a także eumelaniny (barwnika brązowego) oraz feomelaniny (barwnika czerwonego). Później organizm dziecka je wytwarza i kolor tęczówki może ulec zmianie.


To trwa zwykle od kilku miesięcy do roku, ale nie zawsze. Niekiedy może też stabilizować się dłużej, do około trzeciego bądź czwartego roku życia. Stąd dopiero po tym czasie można mówić o ostatecznym kolorze oczu u malucha. Przy czym w większości przypadków obserwuje się ich ciemnienie, a nie jaśnienie, które zdarza się niezwykle rzadko, choć występuje niekiedy u osób w podeszłym wieku.


Kolor oczu dziecka może się zmienić. I to nie tylko przez poziom melaniny
Jak już wyjaśniliśmy powyżej, kolor oczu dziecka zależy od kilku kompletów genów, jak przekażą mu rodzice, przy czym barwa ich własnych tęczówek ma tu niewielkie znaczenie. Poza tym, w pierwszych latach życia kolor oczu może się zmienić. I istotną rolę gra tu nie tylko poziom wymienionych wcześniej barwników, ale też takie kwestie jak późniejsze urazy, infekcje, uszkodzenie przez np. słońce, a choćby zmiany hormonalne. Przykładem jest między innymi aktor i muzyk Dawid Bowie. Miał jedno oko niebieskie, a drugie ciemne właśnie przez uraz głowy, który na stałe rozszerzył mu jedną źrenicę. Z kolei aktorka Mila Kunis przez przewlekłe zapalenie tęczówki ma jedno oko zielone, a drugie brązowe. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału