Po kim dziecko dziedziczy kolor oczu? Najrzadszy odcień na świecie ma tylko 2 proc. ludzkości

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / VitorGarcia029


Kiedy byłam w ciąży, często zastanawiałam się, jakie cechy odziedziczy po mnie moje dziecko. Jaki będzie miało kolor oczu? Zielony - jak ja, czy może niebieskie - po ojcu? I chociaż każdy kolor oczu jest wyjątkowy i nie ma dwóch osób, które miałyby identyczny odcień, to właśnie ta jedna barwa wyróżnia się na tle pozostałych, a jego właścicielami jest garstka osób na świecie.
Kolor oczu jest tak naprawdę uzależniony od rodzaju, ale także ilości pigmentu, który znajduje się w tęczówce. Liczą się tu proporcje melaniny (barwnik czarny) i zmienne proporcje eumelaminy (barwnik ciemnobrązowy) do feomelaminy (barwnik czerwonawy). Najprościej rzecz ujmując, to właśnie mix tych wszystkich rzeczy sprawia, iż oczy niektórych osób są brązowe, szare, niebieskie i zielone. Jednak czy jest to cecha dziedziczna?


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Nowak została mamą. Opowiedziała nam o ciemnych i jasnych stronach macierzyństwa [MAMY CZAS]


Po kim dziecko dziedziczy kolor oczu?
Genetyka to bardzo interesująca nauka, która ma jeszcze wiele do odkrycia. Jednak to, co wiemy na pewno, to wynik długotrwałych badań. W tym zbiorze znalazło się np. dziedziczenie cech po przodkach. Mowa oczywiście o tym fizycznym podobieństwie, jak i cechach osobowości.
Kolor oczu jest cechą, którą co ciekawe, dziedziczymy po przodkach, nie tylko rodzicach. Zatem dziecko, które się narodziło, może mieć kolor oczu po dziadkach, czy choćby pradziadkach. Co ciekawe, na kolor oczu oprócz genów, wpływa także grubość tęczówki. jeżeli jest ona cieńsza, a jednocześnie nie posiada za dużo melaniny, oczy przybiera różne odcienie szarości. Za barwę tęczówki odpowiadają również liczne mutacje genetyczne. Przykład? To np. heterochromia, która wpływa na rozwój melaniny w tęczówkach i powoduje różne koloru oczu u tej samej osoby. Kolor jednego oka może też zmienić się po urazie.


Najrzadszy kolor oczu na świecie
Okazuje się, iż tylko 2 procent całej populacji na świecie ma kolor oczu zielony. Co ciekawe, również 2 proc. populacji ma rude włosy. Jednak tu warto zaznaczyć, iż zielone oczy nie pojawiają się od razu. Każde dziecko rodzi się z brązowymi lub niebieskimi oczami, a kolor tęczówki stabilizuje się dopiero po kilku miesiącach i może to trwać do choćby trzech lat. Zatem to, iż noworodek na początku nie ma zielonych oczu, nie oznacza, iż tak już będzie zawsze.
Idź do oryginalnego materiału