Wystawa multimedialna „Pochwała szczęśliwego przypadku” jest kolejnym rozdziałem realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Kunstbanken w Hamar wspólnego przedsięwzięcia pod hasłem „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” (kwiecień 2023-marzec 2024). Udział w wystawie biorą: Victoria Sarah Davis, Joanna Krzysztoń, Grzegorz Rogala i Tomasz Pobóg-Malinowski (którego materiały filmowe zostały udostępnione przez Martina Malinowskiego (spadkobiercy artysty, a następnie przetworzone przez Stanisława Furmana wg koncepcji Małgorzaty Sady). Dwie odsłony „Pochwały szczęśliwego przypadku” – premierowa w Płocku w listopadzie i grudniu 2023, a następnie w Hamar w styczniu i lutym 2024 poza aranżacją determinowaną przestrzenią różnią się w pewnej mierze zawartością. Zarówno w Muzeum Mazowieckim jak i w Kunstbanken zostaną zaprezentowane: 6-cio ekranowa instalacja Victorii Sary Davis Ślady, instalacja interaktywna Grzegorza Rogali Para i esej kinematograficzny oparty na filmach Tomasza-Poboga-Malinowskiego Szczęśliwy przypadek konstruowany z premedytacją. W Płocku prezentujemy dodatkowo instalację Grzegorza Rogali Moja pamięć analogowa, a także instalację interaktywną Grzegorza Rogali i Joanny Krzysztoń – Palimpsest, a także zestaw grafik stworzonych przez sztuczną inteligencję Galeria nieznanych artystów <na zlecenie> Rogali. Tych trzech prac nie zobaczymy w Hamar. Dodatkowo zaprezentujemy tam film dokumentalny Tomasza Poboga- Malinowskiego Stefan i Franciszka.
Tytuł wystawy inspirowany jest jednym z rozdziałów eseju Stefana Themersona z roku 1937 O potrzebie tworzenia widzeń, cytowanym w tym katalogu. Franciszka i Stefan Themerson są duchowymi patronami norwesko-polskiego przedsięwzięcia, realizowanego od kwietnia 2023 do marca 2024. Każda z trzech zamówionych na rzecz wystawy prac odnosi się do ich postaci i twórczości. Materia filmowa stanowiła istotny obszar twórczości tej pary artystów i nasza wystawa jest ukłonem w tym kierunku. Jakkolwiek rozwiązania technologiczne wykorzystane w instalacjach nie były dostępne w czasach Themersonów to idą one w parze z ich duchem eksperymentatorskim.
Wystawie towarzyszą pokazy filmów animowanych norweskiej artystki Anity Killi prowadzącej Troll Studio) i dwóch seriali dla dzieci Szmatkowe królestwo i Agatka zrealizowanych w warszawskiej wytwórni Serafiński Studio.
„Niech będzie pochwalony szczęśliwy przypadek.
Niech będzie pochwalony brak pewności wiodący do formułowania pytań, na które szukamy odpowiedzi i nie znajdujemy tej jednej.
Niech będą pochwalone błędy i potknięcia, które prowadzą do nieoczekiwanych rozwiązań
Niech pochwalona będzie euforia tworzenia
Porażki, które ratują
Miejmy otwarte oczy
Słuchajmy”
Małgorzata Sady
Kuratorka