Początek roku, a dzieci chorują na potęgę. Te trzy zarazy pustoszą przedszkola

mamadu.pl 2 tygodni temu
Każda mama wie, iż gorsza pogoda oraz rozpoczęcie roku szkolnego i przedszkolnego to najprostszy przepis na wzrost zachorowań wśród dzieci. Dane za wrzesień nie napawają optymizmem, bo wynika z nich, iż zarówno u dzieci, jak i dorosłych w minionym miesiącu diagnozowano m.in. COVID-19. Jeszcze w wakacje eksperci ostrzegali, iż szczyt zachorowań przypadnie właśnie jesienią​​. Na co jeszcze chorują Polacy?


Okres jesienno-zimowy to czas, w którym każdego roku wyraźnie widać duży wzrost zachorowań. Szczególne znaczenie ma to, iż dzieci idą do szkoły i do przedszkola, a jesienią nieco spada ich odporność. Wielu rodziców narzeka już na fakt, iż do placówek uczęszczają dzieci z objawami infekcji. W ten sposób zarażają się nie tylko kilkulatki, ale i całe rodziny.

Na co dokładnie chorują dzieci? Jak wynika ze "Zdrowotnego Monitoringu Polaków"* przygotowanego przez enel-med we wrześniu lekarze u swoich pacjentów najczęściej diagnozowali przeziębienie, COVID-19 oraz zapalenie oskrzeli.

Trzy razy więcej zachorowań


W związku z pójściem dzieci do przedszkoli i szkół liczba diagnozowanych przypadków przeziębień, ale także i COVID-19 u najmłodszych pacjentów wzrosła aż trzykrotnie.

W Polsce stan zagrożenia epidemicznego spowodowany zagrożeniem wirusem został zniesiony 1 lipca 2023 roku (WHO ogłosiła koniec pandemii COVID-19 w maju 2023 roku). Mimo to COVID-19 w 2024 roku przez cały czas jest obecny.

Warto również pamiętać, iż od chwili zakończenia stanu pandemicznego nie wykonuje się już powszechnego testowania i nie wszystkie przypadki są zgłaszane i rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Lekarze apelują o ostrożność i robienie testów choćby w przypadku lekkich przeziębień.

Nie lekceważ objawów


W ostatnich tygodniach u najmłodszych Polaków lekarze zauważyli wzmożoną liczbę zachorowań również na ostre zapalenie gardła o podłożu wirusowym oraz zapalenie oskrzeli. To ostatnie może objawiać się uporczywym, suchym kaszlem oraz dusznością, natomiast w stanach zapalnych gardła można wyróżnić m.in. jego ból oraz podwyższoną temperaturę czy osłabienie.

Medycy nawołują, by nie bagatelizować choćby łagodnych objawów. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe, by uniknąć poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy zaostrzenie przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych.

*"Zdrowotny Monitoring Polaków" to inicjatywa enel-med oparta na analizie wewnętrznych danych medycznych oraz rekomendacjach lekarzy. Comiesięczne statystyki umożliwiają bardziej świadome reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację zdrowotną, aby pomóc Polakom skuteczniej dbać o zdrowie i unikać poważnych powikłań.

Idź do oryginalnego materiału