Podobno tylko geniusze rozwiążą tę zagadkę. Bzdura, wystarczy chwilę pomyśleć

mamadu.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Nie trzeba być geniuszem, żeby rozwiązać tę zagadkę. fot. mamaDu.pl


Z pozoru ta matematyczna zagadka nie ma sensu: przecież 11 pomnożone przez 11 nie daje wyniku 4, a 22 razy 22 to nie 16. Jednak, jeżeli odnajdziesz ukryty w tych równaniach klucz, uda ci się podać prawidłową odpowiedź (nie jest to 1089!). Wbrew temu, co sugeruje słynny matematyk z YouTube'a, wcale nie trzeba być geniuszem, żeby to rozgryźć.


Powyższa zagadka, dość podchwytliwa, krąży w sieci z dopiskiem, iż poprawnie rozwiążą ją tylko "geniusze". Geniuszką nie jestem (o czym może świadczyć sam fakt, iż opisuję tu zagadki i nie zawsze udaje mi się poprawnie je rozwiązać za pierwszym razem ;)), jednak w tym wypadku odnalazłam klucz i podałam poprawną odpowiedź.

W jaki sposób twórca zagadki otrzymał odpowiedzi 4 i 16, mnożąc kolejno dwie 11 i dwie 22? Nie jest to typowe równanie, jak to z samymi siódemkami czy samymi trójkami. Zagadka przypomina bardziej pytanie z testu na inteligencję, w którym trzeba odkryć pewien schemat. Chyba stąd właśnie założenie, iż tylko geniusz sobie z nią poradzi...

Daj sobie chwilę na wykombinowanie odpowiedzi. To nie darmowy test IQ, w którym liczy się czas.

Zagadka dla myślących: jaki jest wynik?


Klucz do uzyskania poprawnej odpowiedzi to dodanie do siebie powtarzających się cyfr w każdym z równań. Kiedy dodamy do siebie dwie jedynki, a następnie pomnożymy je przez sumę dwóch kolejnych jedynek, otrzymamy wynik 4. Podobnie jest z drugim równaniem.

11x11=4


(1+1)x(1+1)=4


2x2=4


22x22=16


(2+2)x(2+2)=16


4x4=16


W ten sposób należy rozpisać równanie z trójkami:


33x33=?


(3+3)x(3+3)=?


6x6=36


Poprawna odpowiedź to 36.

Ta zagadka krąży w sieci od lat – już w 2016 roku jej rozwiązanie omawiał matematyk Presh Talwalkar na kanale MindYourDecisions na YouTubie. Od tego czasu wyświetlono ją ponad 3,5 mln razy, a skomentowano 15 tys. razy. W komentarzach nie brakuje uszczypliwości, iż chyba niektórzy inaczej rozumieją słowo "geniusz"...



Udało ci się odnaleźć zależność i podać prawidłowy wynik?


Idź do oryginalnego materiału