Polacy na Litwie po raz pierwszy od 26 lat przystępują do matury z języka polskiego

oen.pl 3 miesięcy temu


Uczniowie z licznej mniejszości polskiej na Litwie po raz pierwszy od ćwierć wieku mogli zdawać maturę z języka polskiego.

W tym tygodniu 778 uczniów polskich szkół na Litwie przystąpiło do egzaminów z języka polskiego i literatury polskiej – podaje litewski nadawca państwowy LRT.

„To dla nas historyczny dzień” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Krystyna Dzierżyńska, prezes Związku Szkół Polskich na Litwie. „Po ćwierć wieku cierpliwości i próśb w końcu udało nam się przywrócić egzamin z języka ojczystego w naszych szkołach na adekwatny poziom.”

Po 25 latach na Litwie maturalny z języka polskiego w randze państwowego. Duża rzecz!

— Chmielewska-Szlajfer (@HChSz) 23 czerwca 2024 r

Według spisu powszechnego z 2021 r. licząca około 183 000 członków społeczność polska stanowi 6,5% ogółu ludności Litwy i jest największą mniejszością etniczną w kraju.

Jednak w 1998 r. ministerstwo edukacji zadecydowało, iż egzaminy zdawane w językach mniejszości nie będą już uznawane za oficjalne świadectwo ukończenia szkoły – podaje PAP. Wielu uczniów polskich szkół w dalszym ciągu przystępowało do egzaminów z języka polskiego, ale musieli także oddzielnie zdawać oficjalne egzaminy z języka litewskiego.

W 2019 r. ministrowie edukacji Litwy i Polski podpisali deklarację w sprawie edukacji swoich mniejszości w każdym kraju. Według najnowszego spisu ludności Polski, również z 2021 r., nieco ponad 10 000 osób identyfikuje się jako osoby posiadające pochodzenie etniczne litewskie.

Porozumienie to doprowadziło do przywrócenia na Litwie egzaminów maturalnych z języka polskiego. W 2022 r. wprowadzono podstawę programową dla uczniów studiujących język i literaturę polską – zauważa LRT.

Język polski powróci do listy obowiązkowych na Litwie. Dziękuję @SzSz_velSek pic.twitter.com/svhHHTGdLL

— Tomasz Rzymkowski (@TRzymkowski) 26 listopada 2021 r

We wtorek w tym tygodniu pierwsza grupa uczniów przystąpiła do egzaminów końcowych opartych na tym programie nauczania. Wśród esejów do wyboru była interpretacja wiersza „Posłaniec pana Cogito” znanego polskiego pisarza Zbigniewa Herberta. Wyniki zostaną opublikowane 12 lipca.

Dzierżyńska powiedziała PAP, iż ma nadzieję, iż przywrócenie oficjalnych egzaminów z języka polskiego wpłynie na poprawę jakości nauczania języka polskiego na Litwie, które „w ostatnich latach zostało zepchnięte na margines”.

Zauważyła, iż ​​porozumienie międzyrządowe z 2019 r. ułatwiło także import z Polski na Litwę nowych podręczników, które zastąpiły te sprzed kilkudziesięciu lat, które były „przestarzałe i fizycznie zużyte”.

Premier Litwy @IngridaSimonyte wezwała, aby język polski stał się najczęściej nauczanym drugim językiem w szkołach w jej kraju, a nie rosyjski

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 2 lutego 2023 r

Danuta Szejnicka, polska nauczycielka pracująca w Litewskiej Agencji Edukacji Narodowej, powiedziała LRT, iż polscy i litewscy nauczyciele blisko współpracują, aby „zrównoważyć czasami różne podejścia do nauczania” i zapewnić, iż „niezależnie od języka wykładowego, [pupils] rozwijać te same umiejętności”.

W zeszłym roku premier Litwy Ingrida Šimonytė wezwała, aby język polski stał się najczęściej nauczanym drugim językiem w szkołach w jej kraju, a nie rosyjski.

W 2022 r. Litwa wprowadziła nowe zasady zezwalające na używanie w dokumentach urzędowych polskich liter, których nie ma w alfabecie litewskim. Rozwiązało to problem, który od dawna był powodem skarg Polonii.

Minister sprawiedliwości Litwy świętowała, iż ​​ona i pozostałych 183 000 etnicznych Polaków w kraju mogą teraz oficjalnie używać polskiej pisowni swoich nazwisk po zmianie prawa.

Wcześniej znana jako Evelina Dobrovolska, w tej chwili nazywa się Ewelina Dobrowolska

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 25 maja 2022 r


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, która utrzymuje się z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.

Źródło głównego obrazu: RPO (na podstawie CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w wielu publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału