Polki nie chcą mieć dzieci. Z czego wynika ten trend?

angora24.pl 10 miesięcy temu

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?

Jako społeczeństwo za dziećmi nie przepadamy, bo one są głośne, potrzebują uwagi, powinny przecież siedzieć na miejscu – a to się przekłada na kobiety, które są matkami. Urodziłaś sobie, to sobie wychowaj. Nie zaprzątaj innym głowy swoimi problemami – stwierdza Anna J. Dudek, autorka książki „Znikając, reportaże o matkach”. „(…)

Macierzyństwo to nie moja bajka – mówi wprost Katarzyna z Konstancina. Jak przyznaje, choć urodziła w dobrym momencie, to okazało się, iż ma dużo mniej cierpliwości i jest dużo mniej tolerancyjna, niż myślała. – Macierzyństwo po prostu jest. Żadnych achów i ochów – dopowiada, podkreślając wielokrotnie, iż nie czerpie z tego faktu satysfakcji. – Nie podjęłabym drugi raz takiej decyzji – przyznała też wprost.

Zdaniem Anny J. Dudek, to wcale nie tak rzadkie przekonanie.

Jest nas wiele milionów i jesteśmy – mimo iż każda historia jest inna – wszystkie w naszym macierzyństwie podobne. W miłości do dzieci, ale i trudach, które zrozumie tylko inna matka. Często tego doświadczam na placach zabaw, w muzeum, przedszkolu.

W jej ocenie decyduje o tym kilka czynników, w tym m.in. brak wsparcia od najbliższych, ale i ze strony państwa.

Istotne jest to, iż w pewnym momencie zostaliśmy pozbawione przez społeczeństwo wspólnoty prawdziwego siostrzeństwa, ale też w dużej mierze przez brak spójnych polityk prorodzinnych. A skoro one są prorodzinne, to powinny być przecież prokobiece, a one prokobiece w Polsce nie są – ubolewała, wskazując choćby na liczbę przedszkoli, żłobków, ale też lukę płacową czy np. skalę przemocy – około miliona dzieci nie dostaje w Polsce alimentów.

Do tego dochodzi patriarchat, który wszystkim zrobił krzywdę i robi każdego dnia, kobiety stawiając do rywalizacji: muszą być najlepszą matką, pracownicą, córką, żoną, wnuczką, przyjaciółką, tych ról jest mnóstwo (…). Matki, które urodziły, muszą się mierzyć także z problemami związanymi z powrotem na rynek pracy.

Jak podał Polski Instytut Ekonomiczny, blisko co piąta niepracująca kobieta po przerwie związanej z wychowaniem dzieci nie może znaleźć odpowiedniego zatrudnienia (…)”.

Idź do oryginalnego materiału