Niektórzy ludzie wychodzą na scenę i już po kilku słowach mają publiczność w garści. Potrafią mówić tak, iż serce zaczyna bić szybciej, a głowa wypełnia się pomysłami na działanie. Jak to robią? Jak stać się takim mówcą? To nie wiedza tajemna, a raczej starannie wypracowana strategia. Dowiedz się, czym jest power speech, jak może być wykorzystywany i jak nauczyć się przemawiać tak, by inspirować.
Czym jest power speech i dlaczego działa?
Power speech nie ma nic wspólnego z nudną prelekcją. To przemowa z mocą, emocją i intencją, która trafia nie tylko do uszu, ale także do serc. Celem power speech jest poruszenie, zaciekawienie, a często także zmotywowanie odbiorców lub sprowokowanie ich do myślenia. Tego typu wystąpienia często są krótkie, ale mają ogromną moc. Działają dzięki temu, iż bazują na trzech filarach, którymi są:
- emocje – dzięki nim mowa porusza i inspiruje;
- autentyczność – ludzie bardzo gwałtownie wyczuwają fałsz, dlatego nie ma tu na niego miejsca;
- historia – dobra opowieść z życia potrafi zdziałać więcej niż tysiąc racjonalnych argumentów.
Power speech ma dawać impuls do zmiany i skłaniać do natychmiastowego działania. Jego forma jest jednak lekka, przystępna, często pełna humoru i właśnie dlatego trafia w sedno. Wygłoszenie tego typu mowy to prawdziwa sztuka, wymagająca dobrego przygotowania, starannego doboru słów i dopracowanego sposobu ich wypowiadania.
Sztuka inspirującego przemawiania – niezbędne elementy power speech
Można przemawiać długo, a nie powiedzieć nic. Można też mówić tak, by inni chcieli słuchać niezależnie od tematu. Power speech to domena przede wszystkim liderów i trenerów biznesowych, którzy doskonale znają techniki pozwalające im trafiać do ludzi.
Skuteczny mówca:
- używa języka korzyści;
- umie budować napięcie i emocje;
- korzysta z metafor i odniesień do prawdziwego życia;
- ma świadomość mowy ciała i tonu głosu;
- daje wartość;
- jest autentyczny.
Niektórzy mają naturalny posłuch i talent do porywania tłumów, ale power speech nie może polegać tylko na wrodzonych umiejętnościach. Niech nie zmyli Cię lekkość i nonszalancja osób, które prowadzą tego typu prelekcje czy szkolenia. Ich pewność siebie to zwykle efekt ciężkiej pracy nad dopracowaniem każdego detalu.
Jakub B. Bączek prowadzący Power speech.
Power speech – zastosowanie w szkoleniach, motywacji i biznesie
Wiesz już, jak działa power speech, ale kiedy tak naprawdę warto wykorzystać moc dobrej przemowy? Takich sytuacji jest mnóstwo. Power speech może mieć różne formy i cele, a najczęściej wykorzystuje się go w wypowiedziach na temat:
- produktywności – wyjaśnia, jak przekuć swoje ambicje w ponadprzeciętną skuteczność i motywuje do działania;
- zmian – pomaga przekuć opór i bezsilność w moc do działania i ekscytację na myśl o nowym;
- motywacji – doradza, jak ją znaleźć i zmienić w determinację;
- sprzedaży – motywuje do realizowania celów i podpowiada triki dla zwiększenia efektywności;
- teambuildingu – pomaga stworzyć jedność w zespole i skupić się na wspólnych celach;
- wellbeingu – wspiera w szukaniu balansu i spokoju.
Power speech może być mini szkoleniem z motywacji lub kursem rozwoju osobistego. Może też stanowić rodzaj pogadanki motywującej pracowników przed dużym wyzwaniem. Z tego rozwiązania korzystają zarówno niewielkie zespoły, jak i ogromne koncerny, a odbiorców przemowy może być i kilkanaście, i kilka tysięcy.
Jak stworzyć power speech?
Wygłaszanie power speech to wymagająca sztuka. Dobra przemowa wymaga drobiazgowego przygotowania. Jak to zrobić krok po kroku?
- Planuj, co powiesz, ale rób to dla publiczności, a nie dla siebie. Musisz wiedzieć, czego potrzebuje odbiorca i jak możesz na niego wpłynąć.
- Zawrzyj wątki humorystyczne i życiowe. Powinny idealnie obrazować daną teorię czy narzędzie, aby pokazać ich wykorzystanie w praktyce. Dzięki temu odbiorcy zapamiętają najważniejsze kwestie.
- Wzbudzaj emocje. Wygłaszaj mowę tak, aby poruszać. Nie bój się śmiechu, wzruszenia ani choćby złości.
Być może brzmi to prosto, ale skuteczność wymaga determinacji, ciężkiej pracy i treningu. Właśnie dlatego tak naprawdę tylko nieliczni potrafią wygłosić power speech. Zasady przyświecające tego typu przemowom może jednak przyswoić każdy. Dzięki temu można zwiększyć swoją skuteczność w biznesie i kontaktach międzyludzkich.
Power speech w biznesie – dlaczego warto?
Power speech to coraz bardziej doceniana w biznesie tajna broń. Sprawdza się podczas spotkań na szczycie i warsztatów teambuildingowych. Techniki stosowane w power speech można też stosować w codziennych relacjach biznesowych. Z adekwatnym podejściem i techniką możesz przy każdej okazji motywować, inspirować i pomagać radzić sobie w trudnych sytuacjach. To dzięki temu tak wielu liderów chce się nauczyć przemawiania zgodnie z duchem power speech. Dobra wiadomość jest taka, iż jest to możliwe. Pod okiem odpowiednich trenerów i z adekwatnym zaangażowaniem można wiele osiągnąć w tej dziedzinie. Przykładem jest Akademia Mówców JBB – to sposób na nauczenie się, jak sprawiać, by słowa zapadały w pamięć.
Szkolenie z motywacji i przemawiania – czego możesz się nauczyć?
Akademia Mówców JBB to nie tylko szkolenie z motywacji, ale także kompleksowy program dostarczający konkretnych narzędzi dla mówców. Wbrew pozorom nie trzeba mieć drygu do porywających przemów – można się tego nauczyć! Akademia Mówców JBB da Ci narzędzia pozwalające m.in.:
- wygłaszać niezapomniane przemowy,
- budować wizerunek eksperta,
- radzić sobie z emocjami na scenie,
- tworzyć strategie PR,
- tworzyć własne szkolenia,
- budować biznes jako mówca,
- wyróżniać się poprzez markę osobistą.
Jest to program zapewniający ogromną dawkę wiedzy i motywacji. Szeroki zakres sprawia, iż korzyści z Akademii Mówców JBB odnotują osoby o różnych celach. To kurs nie tylko dla tych, którzy chcą szkolić i motywować innych. Jest znakomity także dla przedsiębiorców, menedżerów, różnego rodzaju liderów, a także każdego, kto jest ambitny i chce się rozwijać.
Power speech – kiedy warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów?
Nie planujesz sam stać się mówcą, ale chcesz wykorzystać moc power speech? To możliwe. Profesjonalni mówcy mogą skutecznie pobudzić Twój zespół do działania, oferując wsparcie w różnych dziedzinach. Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować personel na zmiany, zmotywować go, czy zadbać o jego dobre samopoczucie, odpowiednia mowa może zrealizować te cele. Zainwestuj w power speech i sprawdź, co się stanie! Z tego rozwiązania korzystają największe koncerny i firmy będące liderami w swoich branżach. Sprawdź ofertę power speech Jakuba B. Bączka oraz całego zespołu doświadczonych i uznanych mówców motywacyjnych. Wybitni praktycy ze świata telewizji, sportu czy biznesu mogą pomóc Twojemu zespołowi wkroczyć na wyższy poziom!
Zapomnij o szablonowych i nudnych wystąpieniach. Niezależnie od tego, czy chcesz się rozwijać w tym kierunku, czy skorzystać z wiedzy i umiejętności innych, power speech jest czymś, co warto wykorzystać.
FAQ – najczęstsze pytania o power speech
Czy trzeba mieć talent, żeby być dobrym mówcą?
Niekoniecznie. Talent pomaga, ale nie zastąpi praktyki i wiedzy. Nie da się wygłosić power speech bez odpowiedniego przygotowania i znajomości technik, które ułatwiają dotarcie do odbiorców.
Czy mogą zostać mówcą, jeżeli odczuwam tremę?
Tak. Z tremą, a choćby lękiem przed wystąpieniami publicznymi, można walczyć. Odpowiednie ćwiczenia i techniki pozwalają niwelować nieprzyjemne dolegliwości, a tremę traktować jako motywację do działania.
Jak zdobyć pierwsze doświadczenia w przemawianiu publicznym?
Dobrym pomysłem są szkolenia dla liderów i mówców. Dzięki licznym ćwiczeniom przełamiesz swoje lęki, a dodatkowe wskazówki od prowadzących pomogą Ci przemawiać skuteczniej. Dzięki temu od razu nauczysz się przemawiać dobrze, a nie tylko „jakoś”.