Kątnik domowy to dość duży gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem żyje blisko siedzib ludzkich i szczególnie upodobał sobie nasze domy, garaże oraz spiżarnie. Jak go rozpoznać? zwykle jest brązowy, ale na jego grzbiecie i odwłoku mogą pojawiać się jaśniejsze wzroki przypominające kółka lub kwadraty. Najczęściej ukrywa się w ciemnych miejscach i prowadzi nocny tryb życia. Choć posiada jad, jest praktycznie nieszkodliwy dla ludzi, a jego ukąszenia z reguły nie powodują żadnych dolegliwości. Mimo to wiele osób woli trzymać się od niego z daleka, a wszystko przez to, iż jest stosunkowo duży. Wielkość ciała kątnika wynosi od 1 do 1,8 cm, a z odnóżami choćby około 7-10 cm. Teraz jednak mieszkańcy Poznania stanęli przed zadaniem zmierzenia się z tym "gigantem". Wszystko ze względu na ciekawą prośbę pracowników Zakładu Mikrobiologii UAM.
REKLAMA
Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy
Poznaniacy mieli zbierać kątniki. Musieli schwytać pająka i zamknąć w pojemniku
O swojej prośbie do mieszkańców naukowcy poinformowali za pośrednictwem Facebooka. Wszystko dlatego, iż prof. Paweł Szymkowiak (Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt UAM) i prof. Edyta Konecka (Zakład Mikrobiologii UAM) rozpoczęli badania "związane z występowaniem bakterii wewnątrzkomórkowych, w tym chorobotwórczych dla człowieka, u pająków żyjących w sąsiedztwie ludzi".
Drodzy znajomi i przyjaciele z Facebooka mieszkający w domach, mających piwnice, garaże, szopy, strychy itp., jest prośba o zbiór kątnika domowego. (...) jeżeli uda Wam się go schwytać, to włóżcie go do pojemnika. Prośba jest aktualna przez kolejne 2-3 lata
- czytamy w ogłoszeniu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Eksperci zaznaczyli również, iż zadanie może nie być wcale takie łatwe. Pomimo tego iż pająk jest dość duży, potrafi gwałtownie się poruszać, co znacznie utrudnia jego schwytanie. Wygląda jednak na to, iż mieszkańcy Poznania poradzili sobie z nim znakomicie. Naukowcy nie spodziewali się, iż będą mieli okazję przebadać aż tyle okazów.
Każdy okaz jest na wagę złota
- zachęcali do zbiórki naukowcy.
Wielka akcja zbierania kątników domowych w Poznaniu. Naukowców zaskoczył "duży odzew"
Wydział Biologii UAM uzyskał ogromną liczbę zgłoszeń. Pająków było na tyle dużo, iż uczelnia musiała chwilowo zawiesić zbiórkę, choć wcześniej mówiono o akcji trwającej aż 2-3 lata.
Drodzy Pasjonaci Przyrody, dziękujemy bardzo za tak duży odzew na post dotyczący badań na kątnikach. Badacze ze względu na dużą liczbę zgłoszeń na pewien czas zawieszają akcję, aby skontaktować się z osobami, jakie się do nich zgłosiły, odpowiednio zabezpieczyć i przeanalizować zebrany materiał
- czytamy na profilu Wydziału Biologii UAM. Zaznaczono również, iż prawdopodobnie za jakiś czas akcja zostanie wznowiona.
Ale na pewno temat kątników jeszcze powróci w przyszłości. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie badań
- dodano. Tak duży odzew jest dowodem na to, iż rzeczywiście kątnik domowy to jeden z najczęściej występujących pająków w Polsce.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.