Prof. Adrian Chabowski, Prorektor ds. kształcenia UMB został powołany do Zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Decyzję o powołaniu zespołu ekspertów ogłosił (20 marca 2025 r.) minister nauki i szkolnictwa wyższego, Marcin Kulasek. Nowy zespół, liczący 17 członków, skupi się na opracowaniu długofalowej strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce. Zadaniem tego gremium będzie m.in. wskazanie kluczowych kompetencji dla przyszłych pokoleń studentów, wzmocnienie powiązań między uczelniami a gospodarką oraz wyznaczenie priorytetowych obszarów rozwoju uczelni wyższych.
Oprócz prof. Chabowskiego, w skład Zespołu wchodzą przedstawiciele uczelni z całej Polski, w tym silna reprezentacja regionu podlaskiego: przewodnicząca – dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka (pełnomocnik rektora Politechniki Białostockiej ds. akredytacji i certyfikacji), dr hab. Krzysztof Korotkich (prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu w Białymstoku), dr hab. Dariusz Surowik (rektor Akademii Łomżyńskiej).
Prorektor UMB prof. Adrian Chabowski w gronie ekspertów opracowujących nową strategię rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce
O to zabiegaliśmy, żeby ta reprezentacja Podlasia była silna i pełna, czyli żeby wszystkie uczelnie były reprezentowane. Cały zespół w ogóle jest, jak Państwo zwrócą uwagę, bardzo zróżnicowany. Czyli mamy przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej, mamy przedstawicieli uczelni zawodowych, mamy przedstawicieli uczelni publicznych, mamy przedstawicieli uczelni niepublicznych, mamy przedstawicieli różnych gremiów. Zadanie zespołu jest trudne, ponieważ mamy określić ramy czasowe, czyli na jaki czas taki dokument, strategia powinna w ogóle powstać.
Profesor Chabowski podkreślił, iż strategia rozwoju szkolnictwa wyższego powinna być osadzona w kontekście ogólnoeuropejskich strategii rozwoju.
Niezwykle istotne jest stworzenie takiej strategii, która umożliwi uczelniom ubieganie się o środki unijne. jeżeli uczelnia będzie mogła wykazać, iż planowane działania są zgodne z założeniami krajowej strategii, zwiększy to jej szanse na uzyskanie dofinansowania. Strategia ma zatem nie tylko wskazywać kierunki rozwoju w skali kraju, ale również ułatwiać dostęp do międzynarodowych źródeł finansowania – zaznaczył.
Dodał również, iż dokument ten powinien być spójny z unijnymi planami działania (ang. action plans), które powstają w tej chwili w różnych państwach członkowskich i mają na celu ujednolicenie wizji rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie.
Oczywiście, nie musimy tych dokumentów kopiować – mogą one mieć bardziej indywidualny charakter – ale w podstawowych założeniach nasza strategia powinna być z nimi zgodna. To trudne zadanie, ale wierzę, iż mu podołamy – powiedział prof. Adrian Chabowski.
Profesor Chabowski zwrócił także uwagę, iż prace nad strategią muszą zostać zakończone w bardzo krótkim czasie – do końca września bieżącego roku. Po opracowaniu dokumentu konieczne będzie jego skonsultowanie z różnymi gremiami, takimi jak KRASP czy KRAUM, które przedstawią swoje opinie. Dopiero po tych konsultacjach strategia zostanie przekazana do zatwierdzenia przez ministerstwo – wyjaśnił profesor Chabowski.
Źródło: UMB