Przed ekranem wcale nie musi siedzieć. 3 sposoby na ruszenie dziecka z kanapy

mamadu.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Dzieci podczas oglądania bajek lub grania w gry nie muszą spędzać czasu biernie. fot. romrodinka/123rf.com


Dzieci, które oglądają bajki i filmy lub grają w gry, wcale nie muszą biernie siedzieć przed ekranami. Wielu rodziców narzeka, iż ich dzieci porzucają aktywność fizyczną na rzecz czasu ekranowego. A gdyby tak udało się te dwie rzeczy połączyć? Oto 3 sposoby na ruszenie kilkulatka z kanapy.


Oglądanie bajek to bierny czas?


W wyobrażeniu wielu rodziców dziecko, które spędza czas przed ekranem, siedzi biernie na kanapie przed telewizorem albo gra na komputerze przy biurku. Coraz częściej pojawiają się więc głosy, iż ten czas spędzony przed telewizorem czy tabletem jest mało produktywny i sprawia, iż dzieci stają się mniej aktywne fizycznie.

Niekoniecznie większa ilość godzin przed urządzeniami cyfrowymi musi mieć związek z brakiem ruchu – choć nie da się zaprzeczyć, iż sam czas ekranowy może stanowić problem w rozwoju dzieci. Dlatego też australijscy specjaliści postanowili podpowiedzieć rodzicom, jak aktywizować dzieci podczas grania lub oglądania bajek i filmów.

Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranami może mieć zły wpływ na rozwój dzieci, ale warto też pamiętać, iż można wykorzystać te momenty na łączenie rozrywki z nauką lub aktywnością fizyczną. Oto 3 sposoby na zachęcenie dziecka do ruchu poprzez ekrany:

1. Nie zmuszaj do siedzenia


Dorosłym oglądanie telewizji czy granie w gry kojarzy się ze statycznym siedzeniem na kanapie lub w fotelu. Prawda jednak jest taka, iż wiele małych dzieci nie umie usiedzieć w miejscu podczas oglądania bajki. Maluchy często chodzą, bawią się w międzyczasie innymi zabawkami itp.

Są też takie animacje i programy, które wręcz zachęcają dzieci do ruchu. Dlatego jeżeli kilkulatek prosi o bajkę, wybierzcie taką, która zaangażuje go ruchowo (możesz skorzystać z różnych filmów edukacyjnych i ćwiczeń dla dzieci np. na YouTube), może to być coś z elementami tańca i muzyki. jeżeli dziecko gra w gry na konsoli, warto zainwestować w gry ruchowe związane np. z różnymi dyscyplinami sportowymi.

2. Wykorzystajcie bajki jako inspirację


Dziecko, oglądając bajkę, chce odtwarzać zabawy, które zajmowały głównych bohaterów animacji? Zgódź się z entuzjazmem. Możecie odtworzyć podchody, budowanie toru przeszkód czy zabawę w berka w ogrodzie. Dzięki temu oglądanie bajek staje się kopalnią pomysłów do późniejszych, bardziej analogowych zabaw. Inspirowanie się bajkami w zabawach pomaga też oderwać się od nudy i ciągłego powtarzania tych samych aktywności. Dzięki wykorzystywaniu pomysłów z animacji maluchy często są bardziej zaangażowane w różne aktywności.

3. Spróbujcie nagrać własne filmy


Według ekspertów z The Parents Website, dzieci dużo chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych, gdy są nagrywane i później mogą oglądać siebie na nagraniach. To wzmacnia w nich entuzjazm do uczestniczenia w różnych aktywnościach, bo potem mogą samych siebie zobaczyć na ekranie, tak jak widzą swoich ulubionych bohaterów z bajek.

Samo nagrywanie motywuje też wiele dzieci do próbowania nowych umiejętności: w ten sposób być może zachęcisz je do nauki jazdy na rowerze, wejścia na drabinki na placu zabaw czy ćwiczeń na treningu pływania. Robienie filmów z umiejętnościami, jakie ma dziecko, motywuje je często to jeszcze większego zaangażowania, co może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie aktywności ruchowej u dziecka w ciągu dnia.

Źródło: theparentswebsite.com.au


Idź do oryginalnego materiału