Na Uniwersytecie Zielonogórskim przedstawiono raport „Jak żyje i co myśli o swoim zdrowiu młodzież szkolna? Badanie przeprowadzono w woj. lubuskim w 2024 r. Dane jasno wskazują, iż edukacja zdrowotna w szkołach jest potrzebna.
Nasza uczelnia będzie kształcić edukatorów w tej dziedzinie. Zajmuje się tym Instytut Nauk o Zdrowiu. Mówi prof. Wojciech Strzyżewski rektor UZ.
Zgodnie z tym, co mówił na konferencji pan profesor Izdebski, należymy do kilkunastu uczelni, które otrzymały od ministerstwa, którym powierzyło ministerstwo, prowadzenie studiów podyplomowych w zakresie edukacji zdrowotnej. Myślę, iż to świadczy również o tym, iż oczekujemy, iż nauczyciele, którzy chcieliby kształcić w tym zakresie, spotkają się na uniwersytecie i otrzymają dawkę takiej wiedzy, która będzie przydatna w najbliższym czasie do kształcenia młodzieży nad tym ważnym, bardzo ważnym uważam zagadnieniem
Edukacja zdrowotna ma być w szkołach przedmiotem nieobowiązkowym. Wojewoda lubuski Marek Cebula twierdzi, iż powinien jednak wejść na stałe do programu nauczania jako pozycja obligatoryjna.
Ja myślę, iż dzisiaj zapoznanie z raportem to tak naprawdę dla nas odpowiedź dla dorosłych, jak mamy zorganizować życie dzieci i młodzieży w Polsce, jak ich edukować, żeby do nich pewne informacje się dotarły i się przebiły. My dzisiaj potrzebujemy tej higieny zdrowotnej, okazuje się, iż nie tylko tej takiej fizyczności, ale potrzebujemy zdrowia psychicznego, a trzeba być w tej mierze odpornym na dzisiejsze wyzwania dzisiejszego świata
Podczas konferencji wystąpił m. in. autor raportu prof. Zbigniew Izdebski koordynator zespołu ds. nowego przedmiotu: edukacja zdrowotna.