Wyrok TK o powrocie religii do średniej ocen
Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję, iż od roku szkolnego 2025/2026 szkolne katechezy będą odbywały się w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Zajęcia z religii mają być umieszczane na początku lub końcu planu lekcji, jeżeli większość uczniów danej klasy nie bierze w nich udziału.
Ponieważ przedmiot ten nie jest obowiązkowy (uczniowie mogą uczęszczać zamiast niego na etykę lub całkowicie zrezygnować), ocena z religii stała się przedmiotem sporu pomiędzy MEN a Trybunałem Konstytucyjnym.
Warto przypomnieć, iż od 1 września 2024 roku ocena z katechezy nie jest wliczana do średniej ocen, co uzasadniono nieobowiązkowym charakterem przedmiotu. Taką decyzję Ministerstwo podjęło po konsultacjach społecznych. Sprawie tej przyjrzał się jednak Trybunał Konstytucyjny, który zarzucił MEN brak konsultacji ze środowiskiem kościelnym, sprzeciwiającym się tej zmianie.
Dodatkowo TK zauważył, iż resort edukacji nie skonsultował przepisu również ze środowiskiem szkolnym – mimo iż MEN argumentował potrzebę zmian m.in. przypadkami sztucznego zawyżania średnich ocen lub przyznawania nagród uczniom za łatwą do uzyskania ocenę z religii.
TK według MEN działa nielegalnie
Posłowie PiS sugerowali ponadto, iż brak uwzględniania tej oceny w średniej może spowodować, iż jeszcze więcej uczniów zrezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zmiana obowiązująca od września 2024 roku jest niezgodna z Konstytucją RP. Warto przypomnieć, iż wyroki TK mają natychmiastową moc prawną, co oznacza, iż przepis o nieuwzględnianiu oceny z katechezy w średniej ocen przestaje obowiązywać z chwilą ogłoszenia wyroku.
Na wyrok zareagowało Ministerstwo Edukacji. Szefowa resortu Barbara Nowacka odmówiła udziału w postępowaniu przed Trybunałem, argumentując, iż "obecny skład Trybunału nie działa zgodnie z prawem" i został "obsadzony nielegalnie jeszcze za czasów rządów PiS".
Decyzję TK popiera Konferencja Episkopatu Polski, która już dwukrotnie wystosowała do premiera Donalda Tuska pismo z żądaniem publikacji wyroków Trybunału. Co ciekawe, kolejnym rozporządzeniem, którym ma zająć się TK, będzie to dotyczące nauczania religii i etyki w wymiarze jednej godziny tygodniowo, przypadającej na początek lub koniec zajęć szkolnych.