Rewolucja technologiczna na Uniwersytecie Zielonogórskim, której nie zobaczysz [WIDEO]

wzielonej.pl 11 godzin temu

Metamateriały znajdą szerokie zastosowanie w akustyce, optyce, telekomunikacji i medycynie. Czym są? Malutkimi, mikroskopijnymi cudami. Będą je tworzyć i badać naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia pozyskała wyjątkową drukarkę 3D, która tworzy cuda techniki tak małe, iż aż niewidzialne.

Dwufotonowy druk 3D na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ta technologia druku 3D, służy do wytwarzania precyzyjnych, trójwymiarowych struktur na poziomie mikroskali. Czyli rzeczy niewidzialnych dla ludzkiego oka. To przełomowa technologia, którą od od kilku dni badają naukowcy naszego Uniwersytetu. Mówi dr. hab. Krzysztof Dudek prof. UZ.

Nowe otwarcie dla regionu, o ile chodzi o możliwości wykorzystania tego typu technologii w przypadku zaawansowanej mikrorobotyki oraz giętkiej elektroniki. W Zielonej Górze też prowadzimy bardzo zaawansowane badania, o ile chodzi o tematykę mechanicznych metamateriałów. Tego typu możliwości produkcji struktur w tak niewielkich skalach wielkości pozwala na ich wykorzystanie właśnie w przypadku mikroelektroniki tudzież mikrorobotyki

Ta technologia ma zrewolucjonizować m. in. medycynę. Dzięki niej będą mogły powstać np. mikroroboty, które będą w stanie przeprowadzić mikrooperację w ludzkim organizmie. Na zachodzie druk dwufotonowy jest już wykorzystywany do celów komercyjnych. mówi prof. Maumer Kadic z Université Marie et Louis Pasteur.

Metamateriały dają nowe możliwości, ponieważ ich adekwatności wynikają z projektu i struktury, a nie tylko z chemicznego składu materiału. W tradycyjnym podejściu inżynierskim jesteśmy często ograniczeni adekwatnościami jednego materiału. Na przykład starsze pokolenia wybierały stal, gdy potrzebna była sztywność, bo była to sprawdzona opcja. Dziś jednak możemy osiągnąć podobne, a choćby lepsze efekty, wykorzystując polimery albo struktury drukowane w 3D

Uniwersytet Zielonogórski jest drugą polską uczelnią, po politechnice warszawskiej, posiadającą dwufotonową drukarkę 3d i może prowadzić jedne z pierwszych badań tego typu w kraju.

Idź do oryginalnego materiału