Metamateriały znajdą szerokie zastosowanie w akustyce, optyce, telekomunikacji i medycynie. Czym są? Malutkimi, mikroskopijnymi cudami. Będą je tworzyć i badać naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia pozyskała wyjątkową drukarkę 3D, która tworzy cuda techniki tak małe, iż aż niewidzialne.
Dwufotonowy druk 3D na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ta technologia druku 3D, służy do wytwarzania precyzyjnych, trójwymiarowych struktur na poziomie mikroskali. Czyli rzeczy niewidzialnych dla ludzkiego oka. To przełomowa technologia, którą od od kilku dni badają naukowcy naszego Uniwersytetu. Mówi dr. hab. Krzysztof Dudek prof. UZ.
Ta technologia ma zrewolucjonizować m. in. medycynę. Dzięki niej będą mogły powstać np. mikroroboty, które będą w stanie przeprowadzić mikrooperację w ludzkim organizmie. Na zachodzie druk dwufotonowy jest już wykorzystywany do celów komercyjnych. mówi prof. Maumer Kadic z Université Marie et Louis Pasteur.
Uniwersytet Zielonogórski jest drugą polską uczelnią, po politechnice warszawskiej, posiadającą dwufotonową drukarkę 3d i może prowadzić jedne z pierwszych badań tego typu w kraju.