Seminarium online – Safe & Smart: bezpiecznie i odpowiedzialnie w sieci

kuratorium.katowice.pl 2 dni temu

Seminarium online – Safe & Smart: bezpiecznie i odpowiedzialnie w sieci

Krajowe Biuro Programu eTwinning zaprasza na seminarium z cyklu Mój pierwszy projekt eTwinning z Ambasadorem dla nauczycieli pracujących z uczniami klas 4-8 szkoły podstawowej.

Termin: 27-29.01.2025 r., godz. 19:00-20:30

Wydarzenie w całości realizowane jest w formie online. Skierowane jest w pierwszej kolejności do nauczycieli, którzy nie mają doświadczenia w realizacji projektów eTwinning i chcieliby, pod opieką ambasadora programu eTwinning, zrealizować swój pierwszy projekt Safe & Smart: bezpiecznie i odpowiedzialnie w sieci:

Projekt promuje świadome i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Uczniowie, pracując w zespołach, stworzą interaktywny escape room, e-book, słowniczek pojęć oraz grafiki AI ilustrujące zagrożenia w sieci. Projekt realizowany w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu łączy edukację z kreatywnością i współpracą międzyszkolną.

Działania w projekcie:

  1. Interaktywny escape room online Uczniowie w międzyszkolnych zespołach opracują zagadki i fabułę edukacyjnego escape roomu.
  2. Książeczka „Kodeks eBezpieczeństwa” Grupy uczniów opracują ilustracje i treści dotyczące zasad odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Gotowe materiały zostaną zebrane w jedną książeczkę, która będzie dostępna online.
  3. Grafiki ilustrujące zagrożenia w sieci, wygenerowane dzięki AI Uczniowie stworzą wizualizacje potencjalnych zagrożeń w Internecie, takich jak phishing czy cyberprzemoc. Grafiki zostaną wygenerowane dzięki narzędzi AI i omówione w grupach.
  4. Słowniczek pojęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci Powstanie wspólny słowniczek kluczowych pojęć, takich jak spam, malware, czy firewall. Każde hasło będzie zilustrowane grafiką, co ułatwi zrozumienie tematu.
  5. E-book „Safe & Smart” Na zakończenie projektu uczestnicy stworzą e-book, który będzie podsumowaniem wszystkich działań. Zawierać będzie edukacyjne treści, grafiki oraz słowniczek pojęć, stając się kompleksowym poradnikiem dotyczącym eBezpieczeństwa.

Szacowany czas trwania projektu: ok. 3 miesięcy
Język projektu: język polski

Projekt i seminarium poprowadzi p. Małgorzata Woźniak – ambasadorka programu eTwinning w województwie mazowieckim: Od wielu jestem lat nauczycielką informatyki w Szkole Podstawowej w Mszczonowie. Swoją przygodę z eTwinningiem rozpoczęłam w 2009 roku i wówczas uznałam, iż jest to fantastyczne miejsce dla osób takich jak ja, poszukujących różnorodnych sposobów rozwijania uczniów. eTwinning zachwyca mnie również możliwością spotkania niezwykłych nauczycieli ogarniętych pasją wspólnego działania. Każdy kolejny rok utwierdza mnie w tym przekonaniu. Staram się być przewodnikiem po ciekawym świecie eTwinningu. Jest to dla mnie miłe, ale równocześnie wymagające zadanie. Ponieważ lubię to co robię, odczuwam euforia z ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, którymi dzielę się z nauczycielami. Zrealizowałam kilka projektów krajowych i międzynarodowych, za które otrzymałam Krajowe i Międzynarodowe Odznaki Jakości. Moją pasją jest programowanie, którym staram się zarazić już najmłodszych uczniów. Bardzo bliskie są mi nowe technologie, z których codziennie korzystam w edukacji. Posiadam tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia.

Warunki udziału w seminarium:

  1. Posiadanie konta w programie eTwinning.
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, załóż konto przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego na seminarium.
    Rejestracja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na założeniu konta na platformie EU Login. Następnie użytkownik zakłada konto na platformie European School Education Platform. Tutoriale dotyczące rejestracji i pierwszych kroków na ESEP
  2. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.
    W pierwszej kolejności zapraszamy nauczycieli komunikujących się w języku angielskim i pracujących z uczniami z klas II-V szkoły podstawowej.
  3. Gotowość do aktywnej współpracy w trakcie trwania szkolenia.

Organizatorzy oczekują, iż uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych spotkaniach i dołączą do realizacji wspólnie założonego w trakcie seminarium projektu eTwinning.

Uczestnicy potrzebować będą laptopów lub komputerów stacjonarnych podłączonych do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).

Każdy uczestnik seminarium, który będzie obecny na wszystkich spotkaniach i wykona zadania kursowe oraz aktywnie przystąpi do realizacji projektu eTwinning, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20.01.2025 r. W przypadku dużej ilości chętnych nabór może zakończyć się wcześniej: Formularz zgłoszeniowy


Idź do oryginalnego materiału