SIMP łączy pokolenia

liderzyinnowacyjnosci.com 11 godzin temu

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) promuje od lat zdolnych, ambitnych i kreatywnych twórców techniki łącząc ze sobą doświadczenie i wiedzę pokoleń. Mistrzom interdyscyplinarnego zawodu przyznawany jest honorowy tytuł Inżyniera Mechanika Roku, a uczestnikom ogólnopolskich konkursów prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Inżynierem Mechanikiem 2024 Roku został dr hab. inż. Mariusz Tryznowski za opracowanie konstrukcji, budowy i wdrożenie do produkcji inteligentnego systemu wytwarzania cieczy zagęszczonych ścinaniem. Obchodzony 20 września Dzień Mechanika był okazją do uhonorowania i prezentacji dokonań laureata oraz podsumowania XVII edycji konkursu na „Najlepsze osiągnięcie techniczne 2023 roku”.

Gospodarzem uroczystości na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej był prof. dr hab. inż Tomasz Chmielewski, dziekan tego Wydziału i jednocześnie prezes SIMP.

Tegoroczna Gala, którą prowadził Janusz Kowalski, redaktor naczelny Biuletynu Informacyjnego FSNT-NOT, nawiązywała tematycznie do interdyscyplinarnych rozwiązań, w których inżynieria mechaniczna pełni rolę integrującą wiedzę i doświadczenie z różnych dziedzin techniki. Wykazał to w swojej prezentacji Inżynier Mechanik 2024 roku, dr hab. inż. Mariusz Tryznowski, autor inteligentnego system wytwarzania cieszy zagęszczonych ścinaniem. Przeprowadził eksperyment z udziałem młodych adeptów sztuki inżynierskiej, w którym udowodnił skuteczność działania nowatorskiej technologii. Innowacyjne rozwiązanie zostało już wdrożone i wykorzystywane w produkcji m.in. kamizelek balistycznych, sprzętu sportowego i innych produktów, które służą ochronie przed uderzeniem.

Prezes SIMP prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski oraz prof. dr hab. inż. Robert Zalewski, prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej uhonorowali dr hab. inż. Mariusza Tryznowskiego, autora inteligentnego systemu wytwarzania cieszy zagęszczonych ścinaniem, statuetką Inżyniera Mechanika 2024 r. Wręczyli również nagrody i wyróżnienia laureatom XVII edycji Ogólnopolskiego konkursu SIMP na „Najlepsze Osiągnięcie Techniczne 2023 r.”

W kategorii: Prace i Stanowiska naukowo-badawcze wyróżnienie otrzymali autorzy projektu z Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za „Układ kontrolno-pomiarowy tunelu aerodynamicznego z otwartą przestrzenią pomiarową”

III miejsce w tej kategorii otrzymał zespół Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu za opracowanie i wykonanie „laboratoryjnego ciągu technologicznego do formowania oraz badania włókien wytwarzanych metodą z roztworu na mokro”

W kategorii: Osiągnięcia wdrożeniowe w przemyśle laureatem I miejsca został zespół autorski PZL Mielec i Lockheed Martin Company za „Komputerowe wspomaganie wdrożenia produkcji kadłuba wielozadaniowego samolotu F-16 VIPER z PZL Mielec”.

W kategorii: Osiągnięcia wdrożone w rolnictwie, gospodarce żywnościowej i ochronie środowiska I miejsce zdobyła spółka SAMASZ w Zabłudowie za „Kosiarkę dyskową czołową ze spulchniaczem i hydro odciążeniem XDF 351 SH”

W kategorii: Prace wykonane w średnich szkołach technicznych I miejsce zdobył Kamil Widzyk, tegoroczny absolwent Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu za „Prototyp modułowego systemu zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym”

– W mojej ocenie największą wartością tego konkursu, docenianą również przez laureatów, jest jego ogólnokrajowy zasięg. Staramy się promować nowoczesne rozwiązania i inżynierię mechaniczną, ale przede wszystkim eksponować szeroko laureatów i ich osiągnięcia. To są dojrzali inżynierowie, często z dużym doświadczeniem i dorobkiem zawodowym, ale też osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę inżynierską. Są to absolwenci, bądź uczniowie szkół średnich technicznych których dokonania już teraz są rzeczywiście spektakularne. Chcemy, aby ich osiągnięcia były szeroko rozpoznawalne – podsumował prezes SIMP.

Jolanta Czudak

Idź do oryginalnego materiału