Słonie potrafią nadawać sobie wzajemnie imiona. Dowiedli tego naukowcy

angora24.pl 3 miesięcy temu

Analiza nagrań przy użyciu uczenia maszynowego wykazała, iż afrykańskie słonie (Loxodonta africana) mogą nadawać sobie nawzajem indywidualne nazwy. Do tej pory myślano, iż takie zachowanie możliwe jest jedynie u ludzi.

Naukowcy zaobserwowali, iż niektóre nawoływania tych słoni zawierają elementy przypominające nazwy, które są specyficzne dla konkretnych osobników. Co więcej, badania wykazały, iż słonie rozpoznają swoje imiona i reagują na nie w sposób bardziej zdecydowany niż na inne dźwięki.

Wyniki potwierdzają teorię

Zauważyłam wiele lat temu, iż gdy słoń wydał z siebie dźwięk kontaktowy, w grupie słoni inny podnosił głowę, słuchał i udzielał odpowiedzi – mówi Joyce Poole z ElephantVoices, organizacji zajmującej się badaniem i ochroną słoni. – A reszta zdawała się po prostu ignorować nawołującego słonia. Zastanawiałam się więc, czy komunikaty są kierowane do konkretnego osobnika.

Michael Pardo z Colorado State University oraz jego współpracownicy przeprowadzili analizę ponad 600 nagrań zebranych przez Poole i innych badaczy. Nagrania te zawierały pomruki kontaktowe, które są emitowane przez osobniki, gdy odbiorca jest poza zasięgiem wzroku, oraz pomruki powitalne, które pojawiają się, gdy jeden słoń zbliża się do drugiego. W każdym przypadku badacze mieli informacje na temat tożsamości osobników, które wydawały dźwięki oraz tych, które na nie reagowały.

W jednej czwartej przypadków oprogramowanie stworzone przez zespół było w stanie precyzyjnie przewidzieć, do którego słonia jest kierowany dany zwrot. Zdecydowanie przewyższa to wyniki, które można by osiągnąć przypadkowo.

Druga część eksperymentu

Następnie badacze przeprowadzili eksperyment, odtwarzając różne dźwięki przed parami słoni, w tym dla jednego z nich, który miał swoje imię. Odkryli, iż słoń, który był nazwany, reagował bardziej aktywnie – szybciej zbliżał się do osoby mówiącej, szybciej odpowiadał na jej wezwania i emitował ogólnie więcej dźwięków niż drugi słoń, do którego nie zwracano się po imieniu.

Zaobserwowane sytuacje wydają się dowodzić, iż słonie używają różnorodnych dźwięków jako nazw. Czyli podobnie, jak odbywa się to w przypadku ludzi.

To niezwykle interesujące badanie z wieloma dowodami sugerującymi, iż słonie afrykańskie nie tylko wydają specyficzną wokalizację – co jest powszechnie zgłaszane u wielu gatunków – ale, co ważniejsze, reagują specyficznie, gdy słyszą swoją własną, indywidualną wokalizację wydawaną przez innego słonia – ocenia Daniel Blumstein z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i dodaje – Pomysł, iż słonie mogą używać specyficznej wokalizacji, aby przyciągnąć określone osobniki, jest nowatorski, ekscytujący i otwiera drzwi do znacznie bardziej szczegółowego zrozumienia bogatego życia społecznego tych zwierząt.

Idź do oryginalnego materiału