Co mają ze sobą wspólnego psychologia i badania kosmosu? Czy na Ziemi możemy prowadzić kosmiczne testy z astronautami i astronautkami? Jakie projekty zabrał ze sobą Sławosz Uznański-Wiśniewski na ISS? Na te pytania odpowie dr Agnieszka Skorupa – psycholożka z Uniwersytetu Śląskiego, podczas bezpłatnego spotkania online, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska. Zapraszamy we wtorek, 8 lipca 2025 roku o godz. 18.00.
Loty w przestrzeń kosmiczną wymagają od astronautów nie tylko ogromnej sprawności fizycznej i wiedzy technicznej, ale też wyjątkowej odporności psychicznej. Długotrwała izolacja, stres, zmiana rytmu dobowego i presja związana z powodzeniem misji to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzą się członkowie załóg kosmicznych. Właśnie dlatego agencje takie jak ESA i NASA wdrażają zaawansowane programy wsparcia psychicznego, a naukowcy opracowują nowe strategie poprawy dobrostanu psychicznego astronautów.
Podczas webinarium dr Agnieszka Skorupa przybliży temat psychologii ekstremalnej – niszowej, ale coraz istotniejszej dziedziny badającej funkcjonowanie człowieka w skrajnych warunkach. Opowie o projekcie AstroMentalHealth realizowanym w ramach Misji IGNIS z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, analogowych misjach kosmicznych oraz o tym, jak wygląda psychologiczne przygotowanie do lotów w kosmos.
Wydarzenie odbywa się w ramach międzynarodowego wyzwania edukacyjnego Mission X – trenuj jak astronauta, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z krajowymi koordynatorami. Celem projektu jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i rozwoju kompetencji naukowych wśród dzieci i młodzieży.
Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM
Więcej o wydarzeniu i link do spotkania: https://esero.kopernik.org.pl/spotkaj-ekspertke-psychika-pod-presja-o-zdrowiu-psychicznym-w-kosmosie/
Więcej o wyzwaniu Mission X: https://esero.kopernik.org.pl/mission-x/
Żródło: ESERO-Polska