Spotkanie autorskie z Ewą i Włodzimierzem Bagieńskimi – 18.01.2025

biblioteka-piaseczno.pl 5 godzin temu

W sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki odbyło się spotkanie promujące książkę Ewy i Włodzimierza Bagieńskich „Żydzi w Piasecznie w świetle archiwaliów miejskich”, wydaną przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku. Wydarzenie przyciągnęło tłumy – sala widowiskowa nie była w stanie pomieścić wszystkich chętnych. Świadczy to o ważności poruszanego tematu oraz randze autorów jako historyków. Ewa i Włodzimierz Bagieńscy to znani badacze lokalnej historii, cenieni za rzetelność oraz zaangażowanie w odkrywanie i dokumentowanie przeszłości Piaseczna i okolic.

Po oficjalnym otwarciu spotkania przez dyrektora biblioteki Łukasza Krzysztofa Załęskiego, moderator spotkania, a jednocześnie jeden z redaktorów książki, dr Piotr Rytko przedstawił wszystkie osoby zaangażowane w publikację książki. Podziękował Pawłowi Komosie za redakcję, Karolinie Tabor za skład i opracowanie graficzne, Iwonie Bagieńskiej za opracowanie cyfrowe fotografii oraz Witoldowi Bagieńskiemu za skanowanie materiałów archiwalnych.

Rozmowa dra Piotra Rytko z Ewą i Włodzimierzem Bagieńskimi wprowadziła słuchaczy w tematykę publikacji. Następnie autorzy przedstawili prezentację, w której omówili koncepcję książki oraz jej założenia. Opisali nie tylko proces badań nad archiwaliami miejskimi, ale przede wszystkim to, jaką historię piaseczyńskich Żydów da się z nich wyczytać. Historię sięgającą XVIII w., a kończącą się Zagładą. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. unikalne zdjęcia z okresu przedwojennego, w tym zachowane z lat 1929-1931 zdjęcia piaseczyńskich Żydów do dowodów osobistych. Autorom udało się ustalić dalsze losy kilku z tych osób.

Niespodzianką dla zgromadzonych było przekazanie judaików z kolekcji prywatnej autorów do zbiorów Muzeum Piaseczna. Wśród judaików znalazł się kafelek z piaseczyńskiej mykwy oraz komplet sztućców. Był to symboliczny gest, podkreślający wartość dziedzictwa i pamięci o dawnych mieszkańcach miasta.

Doktor Włodzimierz Bagieński opowiedział również o wymowie okładki książki, na której znajduje się reprodukcja zdjęcia, przedstawiającego żydowskie dzieci przed jednym z nieistniejących już dziś budynków w Piasecznie. Podkreślił, iż autorom i wydawcom zależało na ukazaniu ludzi, nie budynków, czy przedmiotów – ponieważ to ludzie, ich rodziny, praca, codzienne zajęcia są esencją życia. A historia życia jest najważniejszą opowieścią, jaką możemy przekazać.

Tym samym, okładka stała się wyrazem pamięci o ludziach, którzy kiedyś współtworzyli nasze miasto, oraz podziękowaniem dla tych, którzy dziś przyczyniają się do ocalenia tej pamięci.

Długa kolejka po autografy była dowodem ogromnego zainteresowania książką i lokalną historią.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność.

Publikację wydało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku w ramach zadania „Śladami społeczności żydowskiej Piaseczna” dofinansowanego przez Powiat Piaseczyński oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.

Wydarzenie honorowym patronatem objęło Muzeum POLIN.

Idź do oryginalnego materiału