W sobotę, 29 czerwca, w słynnej „Chacie Inki” przy Cooper Avenue na Queensie prowadzonej przez Dorotę i Eda Bochnaków, a będącej muzeum wypraw Eda, odbyło się spotkanie z prawnikiem, dziennikarzem, alpinistą i podróżnikiem Wiesławem Cyprysiem.
Wiesław Cypryś urodził się w Rzeszowie, gdzie ukończył Uniwersytet Rzeszowski. Debiutował w 1980 r. na łamach studenckiego pisma „Dwukropek”. Po powstaniu Solidarności współpracował z Solidarnością Rzeszowską. Od 1981 roku mieszka Nowym Jorku, gdzie studiował na City University of New York. Współpracował z pismami w zachodnim Berlinie, Londynie, Toronto, Krakowie, pismami emigracyjnymi, m.in. jest felietonistą Nowego Dziennika. Publikuje także w prasie krajowej i amerykańskiej. Jest autorem scenariuszy dwóch filmów dokumentalnych, a także sześciu książek: „Dżungla”, „Na granicy”, „Ameryka od podwórka”, „Ameryka na zakręcie”, „Pieniądze i sława” i „Nowy Dziki Zachód”.
Na spotkaniu Wiesław mówił o najsłynniejszym więzieniu globu Alcatraz – którego najsłynniejszym więźniem był Al Capone, Yosemite – parku narodowym, który położony jest na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada, Parku Narodowym Sekwoi, leżącym w południowej części pasma Sierra Nevada, a także o uważanym za największy na świecie – mającym wymiary 60 na 15 metrów! – obrazie o tematyce religijnej, tj. „Ukrzyżowaniu” Jana Styki. Opowieści Cyprysia obfitowały w wiele ciekawych szczegółów i ilustrowane były ciekawymi zdjęciami.
Spotkania w „Chacie Inki” mają już swoją renomę, a to czerwcowe jak zwykle zgromadziło sporo osób zainteresowanych podróżami po świecie.
Zosia Zeleska-Bobrowski