Wynajem pomieszczeń dworca kolejowego w Mościcach i stworzenie w nich miejsca spotkań dla przedsiębiorców, a także ośrodka inicjującego rozwój Przemysłu 4.0 – to pierwszy z postulatów Henryka Łabędzia kandydującego na prezydenta Tarnowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Jak przekazuje Henryk Łabędź, ‘Stacja Przyszłość’ ma być platformą wsparcia dla tarnowskiego przemysłu, by mógł jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła, co również przyniesie korzyść dla miasta.
– Moje hasło wyborcze to ‘Tarnów miasto możliwości’. Stoimy w miejscu (przy dworcu PKP w Mościcach – przyp. red.), które pokazuje, iż miasto nie wykorzystuje swoich olbrzymich możliwości. ‘Stacja Przyszłość’ to oczywiście jest miejsce, którego brakuje w Tarnowie. W nim przedsiębiorcy będą mogli się spotykać, by na seminariach, konferencjach czy wymianach poglądów tworzyć coś nowego i powodować, żeby odbudować przemysł, który moim zdaniem w Tarnowie jest zaniedbany.
Zdaniem sekretarza małopolskiej Rady Przemysłu Przyszłości i kandydata PiS do rady miejskiej Seweryna Partyńskiego, stworzenie w Tarnowie takiej przestrzeni zdecydowanie pozwoliłoby przygotować i przystosować przedsiębiorców do zmieniającego się otoczenia.
– Jakie będą funkcje ‘Stacji’? Przede wszystkim wspieranie innowacyjności i działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw w kontekście przemysłu przyszłości, czyli robotyzacji, automatyzacji, cyfryzacji i innych rzeczy, które wiążą się z nowoczesnymi technologiami. Chcemy, żeby to było m.in. miejsce spotkania nauki, biznesu i środowisk czy instytucji, które będą przyczyniały się do rozwoju przedsiębiorczości
‘Stacja Przyszłość’ skierowana by była nie tylko dla samych przedsiębiorców, ale również uczniów, studentów, czy… turystów.
– Chcielibyśmy, aby to było takie aktywne, ‘żyjące’ miejsce spotkań, ale też by pełniło funkcję pewnej atrakcji, nie tylko dla uczniów czy studentów, ale też dla turystów. Nie możemy w tym pięknym i modernistycznym dworcu wstawić robotów, parku maszyn i zrobić takiego żywego show room’u, ale z drugiej strony po co mielibyśmy to robić, jak mamy dobrodziejstwa cyfryzacji. Dlatego możemy stworzyć wirtualny pokój spotkań, który będzie oferował m. in. wirtualne szkolenia, które będą się odbywać np. w Warszawie, a studenci będą mogli sobie tutaj wygodnie, z okularami VR korzystać i uczestniczyć w takich spotkaniach.
– dodaje Seweryn Partyński.
Przedstawiciele tarnowskiego PiS przekonują, iż po wyremontowaniu zabytkowego dworca kolejowego w Mościcach, PKP zadeklarowało przekazanie około 80 procent jego powierzchni miastu. Z tego powodu stworzenie ‘Stacji Przyszłości’ odbyłoby się przy stosunkowo niewielkich kosztach, jakie musiałby pokryć budżet miasta.
– PKP ma taką politykę, i tak będzie z tym dworcem w Mościcach, iż finansują remont budynku i już ja tym etapie kontaktują się z samorządem lokalnym z pytaniem, co miasto by chciało na takim dworcu ulokować, gdyż oni potrzebują tylko niewielkiej części, gdzie będzie kasa i poczekalnia, a reszta idzie pod wynajem. Po tych konsultacjach z samorządem PKP już tak się stara zaadaptować obiekt, by mógł pełnić funkcję, jaką chce samorząd. Z tego powodu nie są to wielkie koszty, bo jedynie musielibyśmy zapłacić za wynajem
– mówi Ryszard Nejman z Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, a przy okazji kandydat z list PiS do rady miejskiej.
Stworzenie ‘Stacji Przyszłości’ z dworca kolejowego w Mościcach jest pierwszą częścią programu wyborczego PiS, który nazywa się ‘4 P dla Tarnowa’. Pozostałe jego elementy zostaną zaprezentowane na konwencji, która będzie miała miejsce w przyszłą sobotę, 16 marca.