W dniu 1marca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja działalności Stasiego Radia. Tę podniosłą chwilę swoją obecnością zaszczycili: zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin – Pan Mirosław Jarosiński, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin – Pan Grzegorz Hunicz oraz starszy wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty – Pan Mirosław Wójcik. Podczas uroczystości gościnnie wywiadu udzielił uczniom dziennikarz Radia Freee – Pan Paweł Typiak. Odwiedził szkołę również Pan Krzysztof Kot, dotychczasowy korespondent RMF FM w Lublinie, a od lutego dyrektor ds. multimediów w „Dzienniku Wschodnim”. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych mediów.
Stasie Radio to inicjatywa pana dyrektora Kamila Kamińskiego, który stworzył uczniom studio radiowe z profesjonalnym sprzętem nagraniowym i komputerowym, wyciszoną strefą nagraniową i redakcyjną. Pan Dyrektor nawiązał też współpracę z Akademią Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku w Warszawie, aby przyszli redaktorzy Stasiego Radia, już od września ubiegłego roku mogli sumiennie przygotowywać się do nowej roli. W tym celu stworzone zostały warsztaty z profesjonalnymi dziennikarzami radiowymi, w których nasi uczniowie brali udział. Ponadto już od września na stałe i na bieżąco uczniowie ILO korzystają z doświadczeń i rad studentów tej warszawskiej uczelni.
Dzięki pracy w Stasim Radio uczniowie budują i kształcą swój warsztat dziennikarski od podstaw, ponieważ droga twórcza obejmuje stworzenie bazy do wykonywania, być może w przyszłości, zawodów dziennikarza, prezentera czy producenta radiowego. Dlatego uczniowie zainteresowani pracą w radio zaczynają od tworzenia scenariusza, przez audycję, aż do produkcji dźwiękowej, montażu, przygotowania transmisji internetowej i promocję.
Zatem Stasie Radio to projekt otwierający nowy rozdział w historii I LO im. St. Staszica w Lublinie, bowiem audycje nadawane przez całą dobę, będą nie tylko relacjonowały wydarzenia szkolne i lokalne, ale także dostarczą słuchaczom mnóstwo dobrej muzyki i rozrywki. A najważniejsze jest to, iż Stasie Radio, to platforma stworzona po to, by łączyć wszystkie generacje naszych Absolwentów, którzy zechcą dzielić swoimi wspomnieniami dotyczącymi życia, zwyczajów i funkcjonowania w tej szkole. Dzięki tej platformie mamy nadzieję zbudować więź i komunikację ponadpokoleniową, opartą na dzieleniu się własnymi pomysłami, pasjami i energią.
Dodajmy tylko, iż opiekunem Stasiego Radia został dr Marcin Michniowski, natomiast pierwszą– redaktor naczelną, uczennica klasy 2E – Hanna Szczepanek.
Skład grupy redakcyjnej to: Aleksander Olszewski (szef sekcji muzycznej, twórca audycji Historia na płycie), Anastazja Krawczyk (twórca audycji Muzyczne podróże), Anna Topyła (twórca audycji KoreAna), Igor Mazurek, Kacper Szeliga, Kinga Wdowiak oraz w sekcji technicznej – Szymon Gawrylak i Mateusz Bełcik.
Dziękujemy wszystkim, którzy od samego początku uwierzyli w inicjatywę Dyrektora i wspierali szkołę w realizacji tego pomysłu.
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe wydarzenia i ufundowanie nagród dla uczniów w konkursach radiowych.