Agata Bukszyńska, Marta Gdula, Mariola Kaproń, Justyna Słowikowska, Julia Grabarz, Karolina Palejewska, Sylwia Czwartkowska, Bartłomiej Piasecki – studenci studiów drugiego stopnia oraz Małgorzata Kryk – absolwentka studiów magisterskich reprezentowali Akademię Zamojską na Międzynarodowej Konferencji Naukowej we Lwowie.
Mgr Małgorzata Kryk przygotowała referat pt. „Polityka dywidendowa spółek Skarbu Państwa notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”, w którym przedstawiła politykę dywidendową 23 spółek notowanych na GPW. Wyniki analiz potwierdziły tezę, iż notowane na GPW spółki SP zachowywały się zgodnie z teorią podwójnego konfliktu agencyjnego wypłacając, w celu jego łagodzenia, wysokie dywidendy, które w większości trafiały do budżetu państwa a w rezultacie do ostatecznych właścicieli czyli obywateli.
Agata Bukszyńska przygotowała referat pt. ,,Sprawozdawczość finansowa w rachunkowości przedsiębiorstw” w którym przybliżyła istotę rachunkowości i jej rolę w w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa, potwierdzając jednocześnie jak najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu biznesowego jest precyzyjne i rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych na podstawie których sporządzane są sprawozdania finansowe.
Kolejny refert pt.”Crowdfunding jako źródło finansowania przedsiębiorstw” przedstawiał informacje dotyczące crowdfundingu jako formy pozyskiwania kapitału za pośrednictwem platform internetowych. Wiodącymi krajami w tym obszarze w latach 2019-2023 były Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania i Niemcy. Polska zajęła piąte miejsce w Europie, wyróżniając się na tle innych państw. Autorem referatu był Bartłomiej Piasecki.
Mariola Kaproń w referacie pt.,,Analiza finansowa w procesie zarządzania przedsiębiorstwem”, na podstawie wykonanych badań, potwierdziła, iż analiza finansowa umożliwia ocenę podjętych decyzji w okresie sprawozdawczym na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych. Odgrywa więc znaczącą rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Referat pt. „Pomiar i analiza rentowności przedsiębiorstwa” został przygotowany przez Justynę Słowikowską, w którym przedstawiła badania dotyczące praktycznej oceny procesu zarządzania rentownością, wskazując w podsumowaniu na konieczność monitorowania i analizy wskaźników rentowności jako kluczowych w ocenie kadry menedżerskiej w zakresie podejmowania decyzji w obszarze przychodów i kosztów.
Marta Gdula przygotowała referat pt. „Ocena sytuacji majątkowo – finansowej przedsiębiorstwa”. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem bilansu spółki akcyjnej i potwierdziły tezę, iż ten rodzaj analizy wspiera proces podejmowania decyzji biznesowych w zapewnianiu stabilności płatniczej podmiotu.
Swoje badania w referacie pt. „Analiza i ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa” przedstawiła Julia Grabarz. w którym wykazała, iż na podstawie wyników przedmiotowej analizy można formułować strategie mające na celu zwiększenie rentowności czy poprawę płynności finansowej. Analizę finansową można zatem postrzegać jako podstawowe narzędzie nadzoru i kontroli wewnętrznej przedsiębiorstwa.
Karolina Palejewska w swoim wystąpieniu pt. „Wynik finansowy jako miernik oceny efektywności gospodarowania” zwróciła uwagę na konieczność wykorzystywania rachunku zysków i strat w procesie zarządzania finansami. Ogólny wynik finansowy, jak i jego cząstkowe segmenty zawarte w tym sprawozdaniu są dobrym miernikiem oceny efektywności gospodarowania.
Sylwia Czwartkowska w referacie pt.„Fundusze europejskie ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmu finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego jako źródło finansowania rozwoju Europy” stwierdziła, iż głównym przeznaczeniem badanych instrumentów finansowych były szeroko ujmowane inwestycje oraz rozwój współpracy z krajami należącymi do Unii Europejskiej. Wśród państw beneficjentów na pierwszym miejscu uplasowała się Polska.
Badania naukowe studentów zostały przeprowadzone pod kierunkiem dra hab. Mieczysława Kowerskiego, dr Marii Kierepki oraz dr Katarzyny Szmidt.
Konferencja odbyła się w formule hybrydowej we Lwowie 27 listopada 2024 r.
Organizatorzy wydarzenia: Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy, Katedra Rachunkowości i Audytu Narodowego Uniwersytetu Leśnictwa Ukrainy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Łódzka oraz Akademia Zamojska.