Studentka UW wśród najlepszych na świecie

uw.edu.pl 2 tygodni temu
– Uważam, iż nauki ścisłe, a zwłaszcza fizyka, to dziedzina, w której kobiety znakomicie się odnajdują – mówi Natalia Bednarek, studentka na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, która jako jedna z 20 młodych badaczek z całego świata otrzymała prestiżowe stypendium Optica Women Scholars.

Program stypendialny Optica Women Scholars jest realizowany przez Optica Foundation, organizację wspierającą młodych naukowców w rozwoju kariery naukowo-badawczej w optyce i fotonice, która została utworzona przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne.

Program ma na celu wzmocnienie pozycji kobiet w obu dziedzinach. O stypendium w wysokości 10 tys. dolarów mogą ubiegać się studentki studiów licencjackich i magisterskich.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 20 laureatek – wśród nich Natalię Bednarek z Wydziału Fizyki UW, która jest jedyną badaczką z Polski nagrodzoną w tym konkursie. Stypendium zamierza przeznaczyć na wyjazdy na konferencje i pozyskanie nowych kontaktów w nauce.

Naukowczyni od wszystkiego

Natalia Bednarek interesowała się nauką, od kiedy pamięta.

– Już w trzeciej klasie szkoły podstawowej na pytanie, kim chcę być w przyszłości, napisałam „naukowcem od wszystkiego” – mówi.

Licencjat zrealizowała w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP) UW, łącząc studiowanie fizyki i informatyki. w tej chwili kontynuuje studia magisterskie na Wydziale Fizyki na kierunku Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies.

Optyką i fotoniką zainteresowała się na początku studiów pierwszego stopnia.

– Miałam szczęście, iż jako świeżo upieczona studentka MISMaP trafiłam do Laboratorium Fotoniki Kwantowej, kierowanego przez dr. Michała Karpińskiego. Spodobała mi się atmosfera panująca w zespole. I choć początkowo sądziłam, iż bardziej fascynuje mnie fizyka teoretyczna, ostatecznie zdecydowałam się na fizykę doświadczalną – mówi Natalia Bednarek.

Więcej badaczek

Stypendystka Optica Foundation zajmuje się optyką fourierowską oraz fizyką kwantową.

– Pierwsza z tych dziedzin koncentruje się na badaniu różnych adekwatności światła, natomiast druga wyjaśnia zjawiska kwantowe, które często wymykają się intuicyjnemu zrozumieniu – tłumaczy studentka.

Obecnie Natalia Bednarek pracuje nad grzebieniami częstotliwości – niezwykle precyzyjnymi sygnałami, których pomiar jest wyzwaniem dla standardowych detektorów.

– W tym celu konstruuję układ zdolny do osiągnięcia wymaganej precyzji – wyjaśnia stypendystka. Swoją pracę magisterską także zamierza realizować w Laboratorium Fotoniki Kwantowej pod opieką dr. Michała Karpińskiego.

Natalia Bednarek przyznaje, iż stypendium to dla niej nie tylko powód do dumy, ale także zobowiązanie.

– Chcę je jak najlepiej wykorzystać na dalszy rozwój w dziedzinie fizyki – wyjazdy na konferencje, staże zagraniczne, poznanie pracy w innych laboratoriach, zdobywanie nowych umiejętności i nawiązywanie kontaktów naukowych.

Natalia pragnie również zachęcić młodsze koleżanki do studiowania nauk ścisłych.

– Uważam, iż nauki ścisłe, a zwłaszcza fizyka, to dziedzina, w której kobiety znakomicie się odnajdują. Potrzebujemy więcej badaczek – mówi.

Więcej informacji na stronie Wydziału Fizyki UW.

Idź do oryginalnego materiału