Studniówka 2025. Kto odpowiada za ucznia? Rodzice nie wiedzą, co im grozi, jeżeli dziecko narozrabia na imprezie

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl


Bale studniówkowe to czas, na który czeka większość maturzystów. Sama organizacja takiej imprezy wymaga sporo czasu i zaangażowania wielu osób. istotną kwestią jest również bezpieczeństwo bawiących się osób. I tu pojawiają się pytania o to, kto odpowiada za uczniów?
Bale studniówkowe dziś w dużej większości realizowane są w lokalach i restauracjach. Czasy, kiedy imprezy organizowane były w murach szkoły, już dawno odeszły do lamusa. Jednak obok emocji i zabawy, coraz częściej pojawia się głos rozsądku, a wraz z nim istotne pytanie: kto odpowiada za bezpieczeństwo uczestników studniówek? Nauczyciel, chociaż impreza odbywa się poza terenem placówki? Czy może pełnoletni uczeń? A może to rodzic bierze odpowiedzialność za swoje dziecko?


REKLAMA


Zobacz wideo Niemal straciła słuch. "Mój partner mi nie wierzył". Sarsa w "Ja wysiadam"


Kto dba o bezpieczeństwo uczniów?
Przepisy ustawy oświaty w kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, są dość precyzyjne. Wskazują one na fakt, iż to jednak nauczyciele i dyrektor szkoły mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków uczestnictwa w imprezach organizowanych przez szkołę. Tyczy się to również przypadków, kiedy realizowane są one poza jej terenem.
Studniówki organizowane w szkolnych salach odchodzą do lamusa. Imprezy realizowane są w wynajętych salach, hotelach czy restauracjach. Zatem w myśl przepisów, to nauczyciele i dyrekcja powinni również zatroszczyć się o bezpieczeństwo bawiących się uczniów. "Jeśli dyrekcja współpracuje z komitetem organizacyjnym i nadzoruje wydarzenie, za bezpieczeństwo uczniów odpowiadają organy szkoły" - podaje portalsamorzadowy.pl. Są jednak pewne odstępstwa od reguły.


Co jeżeli szkoła jest wyłączona z organizacji studniówki? Wtedy odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na rodzicach, ale również na właścicielu lokalu, który jest miejscem wydarzenia.
Reagowanie w sytuacjach zagrożenia
Bezpieczeństwo bawiących się uczniów w czasie studniówkowych bali, to jedna z kwestii, nad którą warto się zastanowić. jeżeli szkoła organizuje studniówkę, nauczyciele mogą zostać zobowiązani do pełnienia dyżurów. To oni mają obowiązek nadzoru i opieki nad młodzieżą. Jednak w przypadku kiedy na studniówkowym balu pojawiają się jedynie w charakterze zaproszonych gości, bo organizacja całego przedsięwzięcia spoczywa na komitecie organizacyjnym, ich obowiązki ograniczają się do reagowania w sytuacjach kryzysowych.


"Nie obejmujemy studniówek swoim patronatem ani nie uczestniczymy w organizacji w sensie formalnym. Całość działań leży po stronie rodziców oraz uczniów. Często powstają komitety organizacyjne, w których główną rolę odgrywają pełnoletni uczniowie i to oni, wspólnie z rodzicami, planują przebieg wydarzenia" – tłumaczy Marzena Kamińska, dyrektorka liceum w Lublinie, cytowana przez portalsamorzadowy.pl.
Ten fakt rodzice, a w dużej mierze organizatorzy studniówkowych bali, powinni mieć na uwadzę.
Idź do oryginalnego materiału