Szkoła. Rodzice muszą dostarczyć do szkoły istotny dokument. Ważne zmiany od września

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl


Wraz z początkiem szkoły, weszło w życie szereg zmian, które nie tyczą się tylko modyfikacji w planie lekcji czy podstawie programowej. Tym razem uderzają one bezpośrednio w rodziców. Mowa oczywiście o wymogu dotyczącym posiadania zaświadczenia o niekaralności.
Od 15 lutego 2024 r. obowiązek weryfikacji przy użyciu Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS) uległ znaczącemu rozszerzeniu. Tu już konieczna jest weryfikacja przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem do innej działalności związanej z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Oznacza to, iż nie tylko pracownicy szkół, ale też inne osoby, które mają kontakt z dziećmi, muszą dostarczyć odpowiednie zaświadczenie. Tyczy się to np. rodziców, którzy uczestniczyli w szkolnych wycieczkach.

REKLAMA







Zobacz wideo Los na loterii. Co by zrobiły z nim przedszkolaki?



Zaświadczenie o niekaralności – dokument, który trzeba dostarczyć
Weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS) i dostarczenie do placówki zaświadczenia o niekaralności to nowy wymóg, który dotyczy w dużej mierze tylko pracowników szkół, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi. Jednak obowiązek weryfikacji został tu znacząco rozszerzony i tu znalazły się np. osoby prowadzące na terenie szkoły zajęcia w ramach praktyk, wolontariatu (choć w tym zakresie planowane są zmiany), czy też prowadzące warsztaty i prelekcje.


Nie wszyscy wiedzą, ale nowy wymóg tyczy się również rodziców, którzy uczestniczyli w wycieczkach szkolnych swoich dzieci (czy np. wyjściach na basen), jako dodatkowa pomoc dla wychowawcy klasy i wsparcie nad opieką licznej grupy. Jak czytamy na portalu infor.pl, rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi w czasie takiego wyjścia nie są pracownikami szkół, jednak z uwagi na to, iż zostają dopuszczeni do działalności związanej z opieką nad małoletnimi, „szkoła musi zweryfikować ich w RSPTS oraz odebrać od nich zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego".
Oznacza to, iż większość takich wycieczek szkolnych czy wyjść poza mury szkoły może się nie odbyć, bo rodzice nie będą w stanie na czas dostarczyć stosownego dokumentu. "W naszym żłobku było spotkanie i zaproponowano nam - rodzicom, żeby zorganizować dzieciom całodniowy wyjazd na farmę dyni. Chętne osoby miałyby wesprzeć opiekunki w opiece nad maluszkami, jednak tu pojawia się problem, bo w myśl nowego prawa, każdy musi przynieść zaświadczenie. I sam pomysł takiej atrakcji się spodobał, ale są małe szanse na jego realizację, bo nikt nie jest chętny, żeby iść do sądu i pobrać taki dokument" – wspomina jedna z mam.


Zaświadczenie o niekaralności. Jak zdobyć?
W Polsce zaświadczenie o niekaralności formalnie znane jako "informacja z Krajowego Rejestru Karnego" (KRK), można uzyskać we właściwym Wydziale Krajowego Rejestru Karnego Sądu Rejonowego. Oczywiście dokument jest wydawany tylko na pisemny wniosek osoby zainteresowanej lub innej osoby, która ma prawo do takiej informacji na podstawie przepisów prawa.



Wniosek można złożyć osobiście w sądzie, bezpośrednio w Wydziale Krajowego Rejestru Karnego Sądu Rejonowego. Wymagany jest formularz wniosku oraz opłata skarbowa. Po złożeniu wniosku informacja z KRK jest zwykle wydawana od ręki.
Wniosek można złożyć też za pośrednictwem systemu e-KRK. Wymagane jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP oraz opłata skarbowa, którą można uiścić elektronicznie. Informacja z KRK jest przesyłana pocztą na wskazany adres.
Idź do oryginalnego materiału