Ustawa zakazuje używania telefonów komórkowych w klasach oraz w czasie przerw, zarówno w szkołach prywatnych, jak i publicznych. Ma to zmniejszyć negatywny wpływ telefonów na naukę wśród dzieci i młodzieży - przekazała Agencja Reutera.
REKLAMA
Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"
Brazylijskie szkoły z zakazem korzystania z telefonów. Parlament zdecydował
Rządzący poinformowali, iż w ustawie uwzględniono wyjątki w sytuacjach, gdy telefony potrzebne są do nauki, a na ich użycie wyrazi zgodę nauczyciel. "Wpływ nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych i mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież wykraczają poza wyniki w nauce i prowadzą do problemów ze zdrowiem psychicznym związanych z lękami" - powiedział popierający ustawę senator Alessandro Vieira.
Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach w jeszcze surowszej wersji przyjął niedawno stan Sao Paulo, gdzie uczniom zakazano korzystania z tych urządzeń również w czasie zajęć dodatkowych.
Zobacz: Uczniowie nie będą mogli używać telefonów w szkole? Aby sięgnąć po telefona, trzeba stanąć pod kasztanem
Czy MEN wprowadzi zakaz telefonów w szkołach? Szanse na to są całkiem spore
Na początku listopada bieżącego roku odbyła się rozmowa z wiceministerką edukacji Pauliną Piechną-Więckiewicz. Przyznała wówczas, iż kwestię korzystania z telefonów komórkowych trzeba uregulować zwłaszcza w przedszkolach i nauczaniu początkowym (klasy I-III szkół podstawowych). Dodała też, iż MEN analizuje sytuację i prowadzi konsultacje ze specjalistami.
Poza tym wiceszefowa edukacji uważa, iż ważne jest też to, aby nie przesadzić też w drugą stronę, bo komórki, internet i sztuczna inteligencja mają też zalety. Dlaczego ważna jest edukacja, a już od września 2025 roku uczniowie będą mieli sporo zajęć poświęconych cyfrowej rzeczywistości w ramach edukacji zdrowotnej.
Zakaz nie tylko w Brazylii
Taki zakaz wprowadzono już z Wielkiej Brytanii, kiedy to zauważono, iż uczniowie, którzy złamią zakaz, będą narażeni na opuszczenie lekcji, a ich telefony zostaną skonfiskowane na tak długo, jak dyrektor szkoły uzna to za konieczne. Nowe zasady dają również nauczycielom prawo do przeszukiwania plecaków i zapewniają ochronę prawną przed pozwami ze strony rodziców za utratę lub uszkodzenie skonfiskowanych urządzeń.