Tak polscy uczniowie oceniają swoich nauczycieli. "1/3 zagraża dzieciom i sobie"

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Za nami Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto pedagogów. Wówczas większość chwali ich i dziękuje im za trud włożony w edukację młodego pokolenia. Okazuje się jednak, iż sami uczniowie nie zawsze dobrze oceniają ich pracę. Wyniki badań można uznać za niepokojące.W szkołach brakuje nauczycieli, nie jest tajemnicą, iż w tej chwili dzieci coraz częściej uczone są przez pedagogów, którzy byli już (albo w powinni być) na emeryturze. Młodzi pracownicy oświaty z kolei nie ukrywają, iż nie są zadowoleni ze swojego zawodu i wielu z nich planuje go zmienić (zobacz: Była nauczycielką, ale odeszła z zawodu. "Atmosfera rezygnacji i marazmu wciąga jak bagno". Okazuje się, iż uczniowie im również sporo do zarzucenia.
REKLAMA


Zobacz wideo


Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy


Uczniowie nie oceniają zbyt dobrze pracy nauczycieliJak wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS w 2022 r cytowanego przez portalsamorzadowy.pl aż "20 proc. polskich ósmoklasistów nie czuje, iż dostaje dodatkową pomoc od nauczycieli, gdy jej potrzebuje, 30 proc. nie czuje się sprawiedliwie traktowana. 28 proc. jest zdania, iż większość nauczycieli nie troszczy się o ich dobro, 30 proc., iż nie słucha tego, co mają do powiedzenia i aż 39 proc. ósmoklasistów nie zgadza się z twierdzeniem, iż uczniowie dobrze dogadują się z nauczycielami". Potwierdza to badanie "Prawa ucznia w Polsce" autorstwa Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Aż 60 proc. uczniów zarzuca nauczycielom, iż robi więcej sprawdzianów w tygodniu niż powinni (w większości statutów szkolnych jest zapis, iż nie może być więcej niż 3 sprawdziany). 68 proc. ankietowanych przyznała także, iż była przynajmniej raz niesprawiedliwie oceniona.


Nauczyciel przy tablicy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Robert Krzanowski / Agencja Wyborcza.pl


Nauczyciele są wypaleni zawodowoJak podaje portalsamorzadowy.pl zdaniem prof. Bogusława Śliwerskiego "nawet 1/3 nauczycieli zagraża uczniom i samym sobie", na co nakłada się wiele różnych problemów. Dlatego przypomina, jak ważne jest, by w szkołach było odpowiednio dużo psychologów, którzy będą pomagać nie tylko uczniom, ale i pedagogom. Niestety, jak wynika z danych udostępnionych przez fundację GrowSPACE jeszcze w sierpniu brakowało brakuje 23,9 proc. psychologów i psycholożek szkolnych ten rok. Zobacz: Nie tylko nauczycieli jest za mało w polskich szkołach. Kogo jeszcze brakuje? Najgorzej jest w łódzkim


Sytuację polskich nauczycieli z pewnością poprawiłoby polepszenie ich warunków pracy, a przede wszystkim zarobków, z których wielu jest bardzo niezadowolonych. Zobacz: Połowa młodych nauczycieli zamierza odejść z pracy. "Wynagrodzenie jest ciągle demotywujące". Ostatnie podwyżki dla wielu pedagogów okazały się jednak mało satysfakcjonujące.
Idź do oryginalnego materiału