
26 marca 2025r. w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu, popularnym „Rolniku” odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli władz miasta i Grupy Siarkopol Tarnobrzeg, podczas której poinformowano o uruchomieniu nowego kierunku kształcenia, poszerzającego ofertę szkoły – technik analityk.
Spółkę Siarkopol Tarnobrzeg reprezentował Prezes Zarządu p. Bogdan Brzuszek, natomiast tarnobrzeski magistrat p. Kamil Kalinka Zastępca Prezydenta Miasta. Z ramienia szkoły w konferencji uczestniczyli: Dyrektor p. Marek Szczytyński, koordynatorka współpracy z Grupą Siarkopol p. Bogusława Serwan-Partyńska oraz nauczycielka chemii p. Joanna Olech.
Otwierany w „Rolniku” technik analityk został objęty patronatem przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o., które gwarantują młodzieży praktyki zawodowe, a także stypendia naukowe dla najlepszych uczniów, oraz pracę w przedsiębiorstwie dla absolwentów kierunku. Nabór do technikum analitycznego rozpocznie się w maju 2025 r. W trakcie nauki młodzież będzie korzystać z nowoczesnego laboratorium, na które udało się miastu i szkole pozyskać dofinansowanie. Oprócz lekcji w szkolnych murach uczniowie będą również uczestniczyć w zajęciach praktycznych w laboratorium Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o.

Aby uzyskać tytuł technika analityka, który jest honorowany w całej Unii Europejskiej, uczniowie muszą zdać dwie kwalifikacje zawodowe: CHM.03 – przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych oraz CHM.04 – wykonywanie badań analitycznych. Dzięki temu będą mogli znaleźć pracę w:
- laboratoriach przemysłowych, naukowo-badawczych, kryminalistycznych, toksykologicznych;
- laboratoriach wykonujących analizy i badania dla różnych gałęzi przemysłu, np. rolniczego, farmaceutycznego, petrochemicznego czy spożywczego;
- laboratoriach prowadzących badania związane z ochroną środowiska;
- zakładach uzdatniania wody;
- laboratoriach badawczych i specjalistycznych.
Absolwenci technikum analitycznego po zdaniu matury mogą kontynuować naukę na studiach wyższych na kierunkach: chemia, biochemia, technologia chemiczna, ochrona środowiska, farmacja, analityka medyczna i kryminalistyczna, towaroznawstwo, kosmetologia, biotechnologia i ochrona środowiska.
Objęcie patronatem nowego kierunku kształcenia przez Zakłady Chemiczne jest efektem podpisanego w 2022r. porozumienia o współpracy, którego celem jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania dziedziną chemii, wykorzystaniem jej w przemyśle, a także kształcenie przyszłych pracowników branży chemicznej, co w dłuższej perspektywie powinno
zaowocować rozwojem tej gałęzi przemysłu w naszym regionie.
Info/fot Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu