Ten film otwiera oczy kobietom. Wystarczy minuta, żeby zobaczyć, jak sobie szkodzimy

mamadu.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Kampania o społecznych przymusach i powinnościach względem kobiet otwiera oczy. fot. Anna Shvets/Pexels/ screen Instagram O bag


W społeczeństwie są utarte schematy zachowań, które każda kobieta, a także matka, powinna powielać. Wciąż słyszymy, iż coś musimy, powinnyśmy i czegoś potrzebujemy, więc same zaczynamy w te przekonania wierzyć. Poruszający film pokazuje, jak ważne jest to, aby każda z nas czuła się komfortowo w decydowaniu o sobie samej.


Kobiety z różnych pokoleń


"Nie płacz, bo będziesz brzydka" – słyszy mała dziewczynka, która ze smutkiem patrzy na kwiatek trzymany w dłoniach. Następnie przekazuje go starszej dziewczynie, która słyszy głos pełen presji, iż musi skoczyć studia, które zaczęła, bo bez nich będzie nikim i niczego w życiu nie osiągnie. Po niej widzimy kobietę, która przestaje się śmiać, gdy słyszy: "Powinnaś wrócić do pracy, robić karierę, a nie siedzieć w domu, wychowując dzieci". Na koniec przed obiektywem staje starsza kobieta, która pyta o to, czy ty miałaś szansę pomyśleć i zdecydować, jaka chcesz być, co robić w życiu i jakie wybory podejmować.

Cały ten opis dotyczy poruszającego filmu, który jest częścią kampanii prowadzonej przez markę O bag. Producent torebek i akcesoriów dla kobiet opublikował w sieci wideo, którego tytuł brzmi: "Pokaż się, jaka jesteś, a nie jaka powinnaś". Kobiety na nim pokazane słyszą oceniające zdania i podają sobie między sobą kwiatek. Po usłyszeniu krzywdzących i zabierających im pewność siebie słów każda z nich odrywa z pąka kwiatu kilka płatków.

Ten symboliczny gest ma na celu pokazanie, jak kobiety i matki przez całe życie słyszą słowa, które sprawiają, iż tracą wiarę w siebie i w to, iż dokonują dobrych, odpowiednich dla siebie wyborów. Będąc kobietami, matkami, wciąż słyszymy, iż coś musimy, czegoś potrzebujemy, coś powinnyśmy. przez cały czas nie jest popularne przekonanie, iż kobieta może decydować sama o sobie, mimo coraz większej świadomości społecznej.

Same sobie to robimy


Wydaje ci się, iż jest inaczej? Wystarczy spojrzeć na wszystkie kobiety, które zostają matkami i mają z góry narzucone społeczne przekonania: bo obcy lepiej od nich wiedzą, co jest dobre dla jej dziecka, jakie metody wychowawcze należy stosować itp. choćby jeżeli nie słyszą przytoczonych w filmie zdań, w swojej głowie same je sobie powtarzają – tyle razy słyszały je w różnych sytuacjach, iż w końcu stały się dla nich jakąś kalką społeczną, którą powielają, chociaż w głębi duszy wcale tak nie uważają.

"Kobiety powinny być grzeczne, skromne, piękne. Idealne córki, perfekcyjne żony, troskliwe matki. Zastanów się, czy te oczekiwania naprawdę są istotne w twoim życiu. Co dla ciebie znaczy być kobietą? Czy to oznacza być taką, jaką inni chcą, czy być taką, jaką chciałabyś być?" – pyta O bag w poście na Instagramie, do którego załączono wspomniane wideo.



Wideo pokazuje, iż mimo coraz większej świadomości, wiele kobiet tkwi w utartych schematach i słucha wszystkich dookoła, którzy chcą jej doradzać. W tym szumie wiele z nich zaczyna wierzyć w usłyszane słowa i traktować je swoje własne przekonania. Wciąż słyszymy o różnych oczekiwaniach wobec nas – dotyczących zachowania, pracy, wykształcenia, wyborów dotyczących rodziny.

Tak naprawdę to wszystko powinno być wyłącznie naszą własną decyzją i nikt inny nie powinien oceniać nas przez pryzmat tych wyborów. Tymczasem wiele kobiet ciągle czuje się dyskryminowanych, kiedy podejmuje mniej popularne społecznie decyzje.

Idź do oryginalnego materiału