Na początku XX wieku Karol Jung, charakteryzując różne typy osobowości, mówił o ekstrawertykach i introwertykach. Jednak nie wszystko w życiu jest czarno-białe i dlatego całkiem niedawno pojawił się ktoś trzeci: ambiwertyk.
Ambiwertyk – czy to ty? Odpowiedz na te pytania:
1. Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę ze znajomymi czy poleżeć na kanapie przed telewizorem?
2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca i sprzątasz z gospodarzami?
3. Rozmawiając z kimś wolisz przemyśleć każdą swoją wypowiedź dwa razy czy mówisz co ci ślina na język przyniesie?*
Jeśli odpowiadasz „pośrodku”, czyli twoje odpowiedzi nie przeważają szali w jedną ani w drugą stronę, możesz uznać się za ambiwertyka.
Ambiweryk ma lepiej
Osoba posiadająca ten typ osobowości może nie bryluje w towarzystwie, ale też ścian w kącie nie podpiera. Dobrze się czuje i wśród ludzi i sama ze sobą. Ambiwertyk potrafi przemawiać, ale jest też dobrym słuchaczem, dzięki czemu jest w stanie porozumieć się z większą liczą osób. To miks cech, który zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie wśród ludzi. Ponadto w pracy pomaga im elastyczność emocjonalna i społeczna, a zdolność dopasowania daje korzyści również w małżeństwie i wychowywaniu potomstwa.
Ambiwertyk – jaki jest?
To mieszany typ osobowości. Pojęcie to zostało wprowadzone przez Hansa Eysencka, angielskiego badacza modyfikującego teorie Junga. Eysenck uznał, iż podział klasyczny jest zbyt uproszczony i opisuje tylko skrajności . Łacińskie słowo „ambo” oznacza dosłownie „oba”. Jest to typ osobowości, który może wykazywać zarówno cechy ekstrawertyka (czyli człowieka otwartego), jak i introwertyka (czyi osoby zamkniętej w sobie).
Ambiwertyk cechuje się dużą elastycznością. W zależności od nastroju może mieć ochotę na spędzanie wolnego czasu zarówno w towarzystwie, jak i w samotności.
Badaczka Vanessa van Edwards, ambiwertka charakteryzuje na trzy sposby:
- lubi spędzać czas zarówno wśród ludzi, jak i samotnie
- w niektórych sytuacjach ambiwertyk czuje się pewny siebie i otwarty, a w innych zamyka się w sobie
- nie potrafi jednoznacznie określić siebie jako introwertyka ani ekstrawertyka
Ponadto inni badacze dodają:
4. lubi i mówić, i słuchać
5. potrafi nawiązać kontakt zarówno z introwertykami, jak i ekstrawertykami, dostosowując się do sposobu konwersacji
6. chętnie spędza czas wśród ludzi, ale potrzebuje również przestrzeni dla siebie i nie przepada za nadmiarem bodźców
7. ma zdolności przywódcze, ale woli kierować małą grupą.
8. zwykle jest osobą lubianą, z którą wszyscy wokół dobrze się czują.
„Psychologowie uważają ten typ za najbardziej stabilny emocjonalnie. Uważa się, iż ambiwertycy mają świetne predyspozycje do zawodu sprzedawcy: potrafią zarówno wysłuchać klienta, jak i przejąć pałeczkę, zachwalając dany produkt, gdy już go dopasują do potrzeb osoby kupującej. Niektórzy krytykują ambiwertyków, dopatrując się w ich odmiennych zachowaniach w różnych sytuacjach fałszu, co nie jest prawdą, gdyż nie wynika to z udawania, ale umiejętności dostosowania się”, czytamy w portalu Medonet.