Teologia w dialogu z politologią. Za nami kolejny wykład wielkopostny

doxa.fm 8 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Jesteśmy już na półmetku Wielkopostnych Wykładów Otwartych w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Za nami trzecie z cyklu sześciu tegorocznych spotkań, które skupiają się na dialogu teologii z innymi naukami. Wczoraj zaproszeni goście mówili o zagadnieniach politologicznych.

– Polityka jest troską o człowieka przez próbę uzgodnienia sprzeczności w społeczeństwie, aby móc dalej harmonijnie funkcjonować – definiuje ks. prof. Stanisław Rabiej z Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Opolskiego. – Pytanie, jaka jest rola Kościoła? Czy powinien być uwikłany w gry polityczne? Czy powinien być jednym z podmiotów? Czy też Kościół jako gwarant wartości uczestniczy w życiu społecznym? W związku z tym dotyka też kwestii, które podejmują politycy. Kościół odzwierciedla też wszystkie grzechy i słabości społeczne. Zadaniem jest takie zmaganie się ze złem, aby dobro zwyciężało.

– Rolą Kościoła jest edukowanie społeczeństwa, uczenie szacunku do drugiego człowieka czy przestrzegania prawa. Tym żyją również politycy, a przede wszystkim obywatele. W związku z tym dyskusje o tym w jaki sposób Kościół naucza, w jaki sposób my politycy przygotowujemy prawo, ale również edukujemy obywateli są szalenie istotne. Przed Kościołem jest bardzo długa i trudna droga, żeby odzyskać wiarygodność wśród obywateli – wskazuje Danuta Jazłowiecka, posłanka Platformy Obywatelskiej.

– Na tych spotkaniach mówimy o interdyscyplinarnym spojrzeniu na aktualne problemy i dlatego warto przyjść. Te problemy dotyczą nas wszystkich, jak chociażby kwestie Kościoła i polityki, nowych technologii i techniki, różnorodności biologicznej, czy wreszcie z kulturoznawstwem. Więc jeszcze czekają nas trzy interesujące zagadnienia – zaprasza ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Muzeum Diecezjalne w Opolu zaprasza na Wielkopostne Wykłady Otwarte w kolejne soboty Wielkiego Postu o godz. 16.30.

ks. prof. Stanisław Rabiej, Danuta Jazłowiecka, ks. prof. Konrad Glombik:

Szersza relacja:

autor: Fabian Miszkiel

Idź do oryginalnego materiału