To jedyna taka uczelnia w Polsce. Studentami są więźniowie. "To most w dwie strony"

g.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym już za nami. To było wyjątkowe wydarzenie, ponieważ pierwszy raz w historii uczelni studia rozpoczną również osadzone kobiety. To wielka szansa dla ponad 30 więźniów.
Uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Areszcie Śledczym w Lublinie odbyło się 22 października 2024 roku. Wzięła w nim udział również wiceministerka sprawiedliwości Maria Ejchart, której zdaniem "resocjalizacja przez edukację przynosi długofalowe efekty". Właśnie dlatego uczelnia zaangażowała się w edukację osób osadzonych.


REKLAMA


Zobacz wideo Przestępstwa, których boimy się najbardziej


Maria Ejchart zainaugurowała kolejny rok studiów dla więźniów. Tym razem jest kilka kobiet


Resocjalizacja poprzez edukację ma długofalowe korzyści, nie tylko jednostkowe, ale także społeczne i buduje społeczeństwo otwarte, sprawiedliwe, takie, które daje drugą szansę


- powiedziała Maria Ejchart uroczystej inauguracji w Areszcie Śledczym w Lublinie. Jak czytamy na stronie rządu, w tym roku swoją przygodę ze studiami rozpocznie 20 więźniów, w tym aż osiem kobiet. Nie są oni jedyni, ponieważ nowy rok studiów - pierwszego lub drugiego stopnia - w Areszcie Śledczym w Lublinie rozpoczęło łącznie 36 osadzonych osób.


To wielka chwila, bo w systemach penitencjarnych różnych krajów, nie tylko europejskich jest to sprawa unikatowa


- przyznał rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.


Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Tak studiuje się w więzieniu
Maria Ejchart zaznaczyła, iż uczelnia w Lublinie jako jedyna umożliwia więźniom studiowanie wewnątrz zakładu, natomiast taka edukacja jest dla nich pewnego rodzaju "mostem" między ich życiem a tym na wolności.


To wyjątkowy projekt, który jest mostem między rzeczywistością więzienną a życiem na wolności. W dodatku jest to most w dwie strony, bo pozwala zobaczyć, iż w więzieniu są ludzie, którzy zasługują na to, by żyć tak jak my, na wolności


- podkreślała wiceministerka. kooperacja służb penitencjarnych oraz społeczności akademickiej daje niepowtarzalną "możliwości rozwoju dla osób pozbawionych wolności". Co więcej, te działania w wyjątkowy sposób wspierają ich resocjalizację.


Centrum Studiów KUL w Areszcie Śledczym w Lublinie umożliwia zdobycie wykształcenia na poziomie licencjackim i magisterskim. Studenci mają możliwość studiowania na kierunku nauki o rodzinie, na studiach I stopnia o specjalności asystent osoby niesamodzielnej oraz na studiach II stopnia o specjalności animacja środowiska społecznego


- czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie rządowej. Od początku projektu, który ruszył w 2013 roku, studia ukończyło już ponad 40 osadzonych.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału