THE WUR by Subject to prestiżowy rankingu, który bazuje na danych z głównego zestawienia THE World University Rankings. Wszystkie uczelnie oceniane są pod względem kilku kluczowych wskaźników, które pozwalają na zebranie ponad tysiąca najlepszych szkół znajdujących się na terenie licznych krajów. Jest to pewnego rodzaju przewodnik dla studentów, przedstawiający listę największych szans na sukces.
REKLAMA
Zobacz wideo Student przez aferę akademikową koczował w bibliotece. "Kiedy wyszliśmy protestować, miejsca się znalazły"
THE WUR by Subject 2025. Numerem jeden został Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Ranking THE WUR by Subject po raz pierwszy został stworzony w 2011 roku i od razu stał się rozszerzeniem ogólnego zestawienia THE World University Rankings. Jego celem jest analiza poszczególnych uczelni oraz ich osiągnięć w konkretnych dziedzinach naukowych. W tym przypadku stosowana jest metodologia tostowana do specyfiki poszczególnych dziedzin nauk, a w trakcie badań uwzględniane są najważniejsze wskaźniki, takie jak:
nauczenie,
jakość badań,
środowisko badawcze,
perspektywa międzynarodowa,
kooperacja przemysłem.
Dzięki tak szczegółowym analizom ranking uznawany jest za istotny wyznacznik, zarówno dla studentów, jak i naukowców poszukujących najlepszych uczelni na całym świecie. W tym roku polskim liderem został Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Nie jest to jednak pierwsze tego typu wyróżnienie dla tej uczelni.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Gonią go również uczelnie z Krakowa oraz Gdańska
Uczelnia została wyróżniona jako najlepsza w kraju w kategorii "Medical and Health" w rankingu THE WUR by Subject 2025. Tym samym zaliczyła awans z miejsca 401-500 na 301-400.
Pierwsze miejsce w kraju zawdzięczamy m.in. bardzo dobrym wynikom w obszarach: Nauczanie (Teaching), Środowisko badawcze (Research Environment) oraz jakość badań (Research Quality). Potwierdzają one wysoki poziom kształcenia przyszłych kadr medycznych przez doskonałą kadrę dydaktyczno-naukową oraz jakość prowadzonych badań
- czytamy w komunikacie UMW. Jak zapewnia prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, najlepszy wynik uczelni wśród polskich uniwersytetów oraz awans względem poprzedniego roku to "ogromne osiągnięcie". Taki wynik jedynie "potwierdza najwyższy poziom prowadzonych badań naukowych i dydaktyki".
Zobacz też: Uber w Zakopanem rozbija bank. Tyle płacą za kursy. "Za takie pieniądze to my jeździmy do Katowic"
Intensywnie prowadzimy badania w obszarze nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu, dla których bazą jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Wydział Farmaceutyczny UMW. Rok po roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu udowadnia, iż awanse w światowych zestawieniach nie są przypadkiem. Dla mnie to awans szczególnie ważny, bo medycyna kliniczna to nasz wyróżnik, coś, czym zajmujemy się na co dzień. Szukamy najlepszych metod leczenia naszych pacjentów, a wyniki naszych badań publikujemy. Ten wynik to efekt synergii między uczelnią a Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, który stanowi jej nieodłączny element. To daje nam dużą przewagę, także naukową
- dodaje rektor, cytowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Drugie miejsce wśród uczelni z Polski zajął zaś Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się w przedziale 401-500. Podium zamkną natomiast Gdański Uniwersytet Medyczny - pozycja 601-800 na świecie.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.