Tradycyjne jasełka w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Piękne dekoracje, wzruszające występy uczniów i świąteczna atmosfera towarzyszyły społeczności szkolnej oraz gościom podczas jasełek, które miały miejsce w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Przedstawienie, pełne ciepła i zaangażowania, przypomniało wszystkim o magii Bożego Narodzenia i sile wspólnoty.

Coroczne jasełka są jedną z najbardziej wyczekiwanych tradycji Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. 21 grudnia w pięknie udekorowanej sali zebrały się dzieci i młodzież szkolna wraz z rodzicami, wychowawcami, dyrekcją, pracownikami szkoły oraz zaproszonymi gośćmi, aby obejrzeć jasełka pantomimiczne pt. „Cud w Betlejem” wyreżyserowane przez nauczycielki: Karolinę Serres, Małgorzatę Liebig-Malupin i Iwonę Gajczak.

Wydarzenie rozpoczęło się przemówieniem dyrektora szkoły Jana Kozaka, który przedstawił krótką historię wigilii w kontekście historycznym i zaprosił zebranych do wspólnego przeżywania świątecznego widowiska. Następnie głos zabrał proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o. Jerzy Żebrowski, który zachęcił zebranych do wspólnego kolędowania. Brat Łukasz trzymał kciuki za aktorów i narratorów spektaklu.

Scenografia, iluminacje świetlne, nastrojowa muzyka i projekcja multimedialna wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali lektorzy: Gabriel Shulman i Matylda Hurst oraz chórek szkolno-parafialny Promyki św. Jana Pawła II pod przewodnictwem Marty Saletnik.

Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to właśnie do nich i nowonarodzonego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak Trzej Królowie, którzy złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia ukazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i nauczycieli zostało docenione przez publiczność, która aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu, włączając się w kolędowanie i śpiewanie. Puentą biblijnej historii stały się słowa kolędy Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi”. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji jasełek, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych, aktorskich, wokalnych i recytatorskich aż dwukrotnie, ponieważ przedstawienie było wystawiane również na pasterce o godz. 21:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie.

Ciekawym punktem programu był występ Matyldy Hurst i Gabriela Shulmana – laureatów konkursu kolęd zorganizowanego przez Fundację Nowodworskiego w Nowym Jorku. Gabriel wykonał utwór pt. „The First Noel”, który zapewnił mu wygraną w konkursie, a Matylda zaśpiewała „Kolędę Maryi”, zdobywając 3. miejsce w swojej grupie wiekowej. Uczniowie otrzymali gromkie brawa od bostońskiej publiczności oraz upominki od dyrekcji za reprezentowanie polskiej szkoły na arenie międzystanowej.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym każdy odczuwa ogromną potrzebę dzielenia się z innymi. Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II w Bostonie w tym roku zorganizowała kolejną akcję charytatywną pt. „Dzieci – dzieciom”, której koordynatorkami były Sylwia Wadach-Kloczkowska oraz Barbara Bilińska Bolec, działająca z ramienia gazety „Biały Orzeł”, która objęła patronat medialny nad akcją. Uczniowie pierwszej klasy po jasełkowym przedstawieniu wystąpili z piosenką pt. „Dziadzio Mikołaj”, a następnie zebrali szczodre datki do swoich mikołajkowych czapek. Cały dochód ze zbiórki zostanie przekazany dla Domu Dziecka „Mieszko”, „Dobrawa” i „Bolesław” w Rzeszowie, którego dyrektorką jest Małgorzata Bąk, oraz do Domu Dziecka w Kołaczycach pod dyrekcją Renaty Pięty.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Fot. M. Kloczkowski

  • Obsada jasełek: Natalia i Dominik Jankowski; Oliwier i Gabriel Gajczak; Matylda Hurst; Gabriel Shulman; Daniel i Adam Kluziak; Yousef Tifak; Zofia Żurowska-Uthman; Tymon Rybczyk; David Hannoush; Nathan Danek; Dominic i Zofia Radko; Charlotte Mitchell; Josephine Michaels; Amelia Sokołowski; Ania Bramowska; Dominic Gloria (skrzypce); Hania Mudrewicz (skrzypce)
  • Prezentacja multimedialna: Małgorzata Momot-Hurst
  • Obsługa techniczna: Kacper Król oraz Arkadiusz i Halina Jankowscy
  • Wybór kolęd i oprawa muzyczna: Marta Saletnik
  • Śpiew: Chórek szkolno-parafialny „Promyki Św. Jana Pawła II”
  • Zbudowanie drewnianej szopki: Andrzej Król
  • Zdjęcia i wideo: Mariusz Kloczkowski
Idź do oryginalnego materiału