Tu powstają pomysły filmów historycznych. Ruszyły Warsztaty Scenariuszowe na Festiwalu NNW

scenakultury.pl 1 miesiąc temu

Dwa dni intensywnej pracy nad scenariuszami, dwóch wybitnych konsultantów i sześć projektów filmów, które rozwijane są w tym roku. W czasie 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, ruszyła czwarta już edycja Warsztatów Scenariuszowych Filmów Fabularnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW.

6 i 7 października w Gdyńskim Centrum Filmowym realizowane są warsztaty prowadzone przez tutorów Akademii NNW – scenarzystę Wojciecha Tomczyka i reżysera Dariusza Gajewskiego oraz koordynatorów – reżysera Grzegorza Packa i producenta filmowego Darka Dikti. Omawiano zgłoszone projekty filmów, ich słabe i mocne strony, niektóre pomysły zostały dosłownie „wywrócone do góry nogami”. Ich twórcy mają teraz kilka tygodni na wprowadzenie zmian przez ponownymi spotkaniami w ramach tegorocznych warsztatów.

W tym roku do Akademii NNW zakwalifikowano nastepujące projekty filmów fabularnych:

„Cudaczka” – scen. Anna Furmanowicz, reż. Izabela Zubrycka

„Nauka robienia balonów” – scen. Emilia Nędzi

„Spacerując z gwiazdami” – scen. Tadeusz Meszko

„Spływ 1946” – scen. i reż. Bartosz Paduch

„Teosia” – scen. Magda Kupryjanowicz i Arek Biedrzycki, reż. Arek Biedrzycki

„Ziemianka” – scen. Piotr Grabowski

Ambicją Akademii Filmowej NNW jest działanie od pomysłu do premiery i dystrybucji

Praca nad scenariuszem to długotrwały, żmudny proces, podczas którego twórca zwykle jest osamotniony i potrzebuje profesjonalnego doradztwa. Dlatego Akademia proponuje warsztaty w formule „od first do final draft”. Uczestnicy przedstawiają pierwsze wersje swoich tekstów a następnie podczas zajęć diagnozuje się ich mocne i słabe strony, wskazuje optymalne kierunki rozwoju oraz sugeruje konkretne zmiany i poprawki dramaturgiczne. Takie „spojrzenie z zewnątrz” ma wspomóc autora w stworzeniu jak najlepszej, finalnej wersji swojego zamysłu scenariuszowego. Towarzyszymy twórcom także w dalszej drodze pomagając znaleźć finansowanie i producenta.

„Jako Akademia Filmowa Festiwalu NNW chcemy towarzyszyć filmowcom od pomysłu aż po produkcję, premierę i dystrybucję. Docelowo pomagać na wszystkich etapach” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Akademia Filmowa to prężnie rozwijające się skrzydło branżowe Festiwalu NNW

Czwarty rok Akademia kształci i wspiera twórców scenariuszy filmów fabularnych o tematyce historycznej, osiem razy zorganizowała warsztaty filmów dokumentalnych z historią w tle oraz pitching forum. Kontynuowany jest także projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej. Same warsztaty to unikalna propozycja na polskim rynku filmowym, bowiem skierowana jest wyłącznie do twórców filmów z historią w tle, zarówno zawodowców, jak i amatorów.

Pięć filmów rozwijanych w ramach Akademii na tegorocznym Festiwalu NNW

Od początku Akademii, rozwijane w ramach warsztatów i prezentowane przed gronem producentów i instytucji filmowych, były projekty ponad 100 scenariuszy filmów dokumentalnych i niemal 30 scenariuszy filmów fabularnych. Dzięki wsparciu, ponad 30 projektów zostało zrealizowanych, trafiło na ekrany kin, do telewizji i na Festiwal Filmowy NNW. To pokazuje wysoką skuteczność działań Akademii.

W tym roku w konkursach Festiwalu NNW zobaczyć można aż pięć filmów, których projekty były rozwijane w ramach naszej Akademii: fabularne widowisko historyczne „Powstaniec 1863” reż. Tadeusz Syka, z Sebastianem Fabijańskim w roli głównej oraz dokumentalne: „Kiedy umilknie wiatr” reż. Mateusz Gołębiewski, „Za bocian chleba” reż. Karol Wojteczek i Paweł Pierzchanowski, „1953.Walka o nadzieję” reż. Marek Jagielski i „Dziewczyna smok” reż. Dorota Kosierkiewicz.

————-

Przedsięwzięcie współorganizowane i współfinansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Idź do oryginalnego materiału