Twoje dziecko tak trzyma ołówek? To błąd, będzie mu trudno w szkole

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: fot. Jessica Lewis/ unsplash


Co zrobić, gdy maluch źle trzyma kredkę lub uczeń ma utrwalony niewłaściwy chwyt pisarski? Z pewnością nie możesz tego tak zostawić. Z wiekiem dziecko będzie miało w szkole coraz więcej pisania i będzie mu coraz bardziej niewygodnie, a ręka będzie się szybciej męczyła. Ten prosty trik sprawi, iż dziecko momentalnie załapie, jak powinno się prawidłowo trzymać kredkę, ołówek czy długopis.


Statyczny chwyt trójpalcowy zaczyna się rozwijać około 4 roku życia i doskonali aż do 14 roku życia.

Niektóre dzieci chwytają kredkę czy ołówek intuicyjnie, innym trzeba trochę pomóc.

Są ołówki, kredki, długopisy i specjalne nakładki, które mogą pomóc dziecku w treningu. Warto wypróbować również ten prosty trik.


Warto zwrócić uwagę na to jak dziecko trzyma kredki podczas rysowania czy długopis podczas pisania. Nad prawidłowym chwytem warto popracować, pamiętając jednocześnie, iż zmienia się on w zależności od wieku dziecka. Przyjmuje się, iż przed 5 urodzinami dziecko powinno już chwytać przybory pisarskie chwytem trójpunktowym (trójpalcowym). Jaki to chwyt? Ołówek powinien być oparty na palcu środkowym i obustronnie podtrzymywany kciukiem i palcem wskazującym, z zachowaniem odległości 1,5-2,5 cm od końcówki piszącej narzędzia.


Jak pomóc dziecku, któremu trudno utrzymać tak kredkę? By ułatwić mu zadanie, możesz zakupić trójkątne kredki i ołówki lub takie ze specjalnymi żłobieniami, które wymuszą prawidłowy chwyt. W sklepach dostępne są też różne gumowe i plastikowe nakładki, jednak nie zawsze to pomaga. Ten prosty trik z gumką zachwyci zarówno ciebie, jak i dziecko.



Nie tylko ręka


Czy wiesz, iż prawidłowy chwyt pisarski jest trenowany przez dziecko od niemowlęctwa? Chwytanie zabawek, pokazywanie placami, zabawy paluszkowe, ale także raczkowanie czy rzucanie piłką przygotowują dziecko do pisania.


Dlatego, by ułatwić dziecku naukę pisania, warto pracować nad motoryką dużą. Wszystkie zabawy poprawiające koordynację, a także wzmacniające mięśnie pleców, barków i brzucha pomogą, gdy przyjdzie czas na samodzielne pisanie. Oczywiście nie zapominaj o motoryce małej i treningu dłoni.

Idź do oryginalnego materiału