Wyobraź sobie, iż pakujesz walizkę – nowa praca, nowe miasto, może nowa miłość. Przecież to tylko wyjazd na wakacje, przecież takie okazje się zdarzają. Ale to właśnie w takich sytuacjach wiele osób przestaje dostrzegać sygnały ostrzegawcze. To, co miało być początkiem pięknej przygody, może stać się pułapką, z której trudno będzie się wydostać. Każdego roku młodzi ludzie – maturzyści, studenci, osoby szukające szansy na lepsze życie – wyjeżdżają za granicę, by spełnić marzenia. W większości przypadków to bezpieczna i wartościowa przygoda. Ale czasem za atrakcyjną ofertą pracy, szybkim wyjazdem czy nowo poznanym „księciem z bajki” kryje się dramat. Handel ludźmi nie jest odległym problemem – to zagrożenie, które realnie dotyka także Polaków. Dlatego polska Policja we współpracy z Fundacją La Strada zainaugurowała ogólnopolską kampanię edukacyjno-profilaktyczną #TwojeŻycieTwojaKarta. Chcemy, żebyś umiał zadbać o siebie, rozpoznawał niebezpieczeństwo i wiedział, kiedy powiedzieć „stop”, zanim będzie za późno. Handel ludźmi – realne zagrożenie
Czerwiec to czas, gdy wiele osób – szczególnie maturzyści i studenci – zaczyna planować wakacyjne wyjazdy za granicę i podejmuje sezonowe prace. To właśnie w tym okresie przestępcy najczęściej rozpoczynają „polowanie” na swoje ofiary.
W latach 2017-2024 polska Policja zidentyfikowała w naszym kraju aż 295 domniemanych ofiar handlu ludźmi. Są to zarówno obywatele Polski (135 osób), jak i cudzoziemcy – najczęściej z Filipin (80 osób), Ukrainy (25 osób), Bułgarii (18 osób), Kolumbii (10 osób) oraz innych państw (27 osób). Analiza ujawnionych w ostatnich latach przestępstw w tym zakresie wskazuje, że:
32% związanych było z pracą przymusową i niewolnictwem,
23% przypadków dotyczyło eksploatacji seksualnej,
8% dotyczyło żebractwa,
37% przypadków obejmowało inne formy wykorzystywania, w tym m.in.: wyłudzanie świadczeń socjalnych (głównie w kr