Tych 5 zachowań skutecznie niszczy dziecięcą pewność siebie. Lepiej z nich zrezygnuj

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Rodzice są odpowiedzialni za to, czy dziecko ma wysokie poczucie własnej wartości. fot. nadezhda1906/123rf.com


Wielu rodziców, wychowując dzieci, chce, by były pewne siebie, umiały się dostosować do otoczenia i były szczęśliwe, odnosiły w życiu sukcesy. Kluczem do tych wszystkich cech i umiejętności jest jednak coś, co można dać dziecku od siebie – poczucie własnej wartości. Są jednak zachowania opiekunów dziecka, które skutecznie niszczą pewność siebie.


Pewność siebie i poczucie własnej wartości to cechy, które pomagają dzieciom osiągać sukces, a największy wpływ na ich poziom mają rodzice.

Istnieją zachowania opiekunów, które skutecznie zmniejszają wiarę w siebie i swoje umiejętności u dziecka.

Jeśli wymagasz od kilkulatka perfekcjonizmu, wciąż go za coś krytykujesz i wyręczasz w obowiązkach – szkodzisz jego pewności siebie.


Pewności siebie u dziecka można nieumyślnie zaszkodzić


Aby twoje dziecko śmiało i pewnie szło przez życie, odnosiło sukcesy i było szczęśliwe, warto zacząć od tego, iż to ty, jako rodzic, budujesz jego pewność siebie i wiedzę na temat swojej wartości. Istnieją zachowania, które to poczucie własnej wartości wspierają, ale są i takie, którymi samoocenę dziecka (najczęściej nieumyślnie) niszczymy.

Bez zaufania sobie i wiary w siebie, dziecku będzie ciężko nie tylko w przedszkolu i szkole. Ta niska samoocena zostanie z nim już na zawsze, choćby w dorosłym życiu. Dzieciom bez wiary we własne siły i umiejętności, ciężko znaleźć pracę, która będzie sprawiała im satysfakcję, nie dążą również do spełnienia marzeń i boją się ryzyka w wielu życiowych kwestiach.

Warto więc pamiętać, by jako rodzic nie robić tych 5 rzeczy – one sprawiają, iż wiara w siebie i poczucie własnej wartości u dziecka diametralnie spadają.

1. Nadmierne krytykowanie


Istnieje naprawdę cienka granica między korygowaniem czynów i zachowań dziecka a niszczeniem jego pewności siebie. Warto pamiętać, iż wychowując dziecko, czasem trzeba pociągnąć je do odpowiedzialności za coś, ale równocześnie należy unikać czepiania się i nadmiernej krytyki. Dzieci potrzebują wskazówek i wzorców zachowań, więc jeżeli chcesz coś u niego skrytykować, zastanów się najpierw, czy dziecko nie podpatrzyło tego u ciebie lub partnera.

2. Wyręczanie i zabieranie obowiązków


Zaufanie do samego siebie i poczucie własnej wartości najczęściej wynikają z poczucia odpowiedzialności. Dlatego też tak często namawiamy do tego, by dawać już małym dzieciom obowiązki domowe – one budują w nich poczucie, iż są częścią drużyny (rodziny), która razem działa dla dobra ogółu domowników. Obowiązki sprawiają, iż kilkulatek czuje się potrzebny i buduje swoją pewność siebie.

3. Krzyczenie i przemoc: fizyczna lub psychiczna


Jeśli chcesz, by dziecko znało swoją wartość i nie reagowało złością i agresją np. na niepowodzenia, pamiętaj o tym, iż ty jako rodzic jesteś jego podstawowym wzorcem zachowań. By nauczyć dziecko panowania nad emocjami, warto o nich rozmawiać, pracować także nad swoimi reakcjami, rozumieniem uczuć i umiejętnością wnioskowania, skąd się biorą.

Po całym dniu pracy lub pobytu w przedszkolu/szkole każdy ma prawo być zmęczony i przebodźcowany. Zmęczenie i przebodźcowanie jednak sprawiają, iż często cierpliwość jest mniejsza. Zamiast w trudnych sytuacjach krzyczeć i stosować akty przemocy (fizycznej/psychicznej), warto po prostu wyjść z pomieszczenia i wrócić, gdy emocje opadną. To pomoże w pielęgnowaniu waszej relacji, ale również sprawi, iż uchronisz dziecko przed zniszczeniem jego pewności siebie.

4. Oczekiwanie perfekcyjności


Nikt nie jest idealny i nikomu nie uda się przez całe życie wszystko robić perfekcyjnie. Narzucanie dziecku nierealistycznych oczekiwań i standardów, które często nie są dostosowane do jego wieku, umiejętności i rozwoju, sprawia, iż kilkulatek wciąż czuje się niewystarczający, bo najczęściej takie wymagania skazują go na porażki. Nadmierny perfekcjonizm sprawia też trudności w codziennym życiu także już dorosłym, którzy byli wychowani w kulcie bycia idealnym. A to jest po prostu krzywdzące dla psychiki.

5. Wymaganie uległości


Budowanie w dziecku poczucia, iż na wszystko jest zbyt słabe/biedne/małe sprawia, iż czuje się niewystarczające. Taka osoba będzie w każdym aspekcie życia czuła się jak ofiara, bierny obserwator, który obrywa od życia i na nic nie ma wpływu. Razem z tym poczuciem idzie w parze brak wiary we własne siły, brak poczucia własnej wartości i pesymistyczne podejście do życia.

Źródło: awarenessact.com


Idź do oryginalnego materiału