Tych 7 zwrotów sprawi, iż dziecko będzie pewne siebie. Używaj ich codziennie

mamadu.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Dziecko buduje poczucie niezależności i siły dzięki rodzicom. fot. Josh White/Unsplash


Każdy rodzic pragnie, żeby jego dziecko było pewnym siebie i niezależnym człowiekiem, który jest szczęśliwy, wie, czego chce i niestrudzenie dąży do sukcesu. Żeby wychować dziecko na taką osobę, ważne jest, by słyszało każdego dnia pewne zwroty. One sprawią, iż uwierzy w swoją siłę i niezależność.


Dmuchaj w jego skrzydła


Choć małe dziecko często nie chce słuchać rodziców (bo w taki sposób sprawdza granice, jakie stawia mu rodzic), kiedy ci o coś je proszą, to doskonale wyłapuje wszystko, o czym mówi mama lub tata. Dlatego warto wspierać pewność siebie i autonomię dziecka nie tylko w słowach, które wypowiadasz do niego bezpośrednio. Używaj tych 7 zdań w rozmowach z dzieckiem, ale także w wymianie zdań z innymi – ono najwięcej uczy się, obserwując dorosłych, a szczególnie swoich rodziców.

1. "Muszę to przemyśleć"


Rodzice często chcą od razu reagować na sytuacje, szczególnie gdy ich dziecko doświadcza czegoś negatywnego. Uważamy, iż musimy je ochronić na każdym kroku i zapewnić zawsze psychiczny komfort i spokój. Zdarza się też, iż w pierwszej chwili, kiedy dzieje się coś niepokojącego, reagujemy złością, żalem albo zachowujemy się w sposób, który może wywołać w dziecku żal, smutek, złość albo wywrze niepotrzebną presję.

Kiedy nie wiesz do końca, jak zareagować, albo boisz się, iż twoja nagła reakcja skrzywdzi dziecko, lepiej powiedz, iż musisz się nad tym zastanowić. To daje dziecku poczucie, iż jesteś odpowiedzialnym człowiekiem, który myśli na jakiś temat, rozważa za i przeciw, i dopiero podejmuje decyzje. Takie zachowanie uczy twojego kilkulatka, by przed podjęciem decyzji zastanowił się, co jest dla niego dobre, jakie są plusy i minusy tej konkretnej sytuacji.

2. "Jak się z tym czujesz?"


Naturalne jest, iż jeżeli dziecku się coś powiedzie, będzie miało jakieś osiągnięcie, rodzic zareaguje entuzjazmem. Cieszy się, mówi dziecku, iż jest z niego dumny. Warto w takiej chwili zapytać je również o to, jak się z odniesionym sukcesem czuje. To pozwala mu na refleksję i odczucie satysfakcji z osiągniętego celu, ale także całej drogi, która go do tego celu doprowadziła. To budowanie jego poczucia własnej siły i wartości.

3. "Znajdziemy w tym coś pozytywnego?"


Bywa i tak, iż coś pokrzyżuje plany twojego dziecka. Może to być np. deszcz, przez który nie można iść na rower lub plac zabaw. W takich chwilach czuje się zawiedzione, smutne, złe. Żeby pomóc mu poradzić sobie z rozczarowaniem, nie spiesz się, żeby je rozweselić i sprawić, iż zapomni o problemie.

Należy zadbać o to, by dać mu narzędzia do poradzenia sobie z porażką czy rozczarowaniem, a do tego potrzebne jest uczucie zdenerwowania daną sytuacją. To pomaga też w negatywnych chwilach znajdować pozytywne elementy: jeżeli nie pójdziecie na rower, to możecie spędzić czas, grając w planszówkę, na którą nie mieliście czasu w ostatni weekend.

4. "Słuchaj siebie"


Wychowując dziecko i dbając o nie, wiemy, co jadło, ile spało i jakie jest jego samopoczucie (nawet jeżeli mówimy o przedszkolaku, a nie o niemowlęciu). Takie zaspokajanie wszystkich fizjologicznych i emocjonalnych potrzeb dziecka sprawia, iż ono samo nie zastanawia się, jak się w danym momencie czuje i nie ma potrzeby dbania o samoregulację.

Kiedy powie ci, iż boli je brzuch, nie dawaj mu od razu gotowego rozwiązania. Najpierw znajdźcie prawdopodobną przyczynę tej sytuacji, bo to nauczy je większej uważności na siebie, swoje ciało i uczucia. To da mu też poczucie niezależności i odpowiedzialności za siebie.

5. "Weź oddech"


Chwila zatrzymania się i ćwiczenie uważności to coś, czego wszyscy potrzebujemy w dzisiejszym pędzącym świecie. Odpoczynek, nauka odpuszczania, dystans to sposoby na radzenie sobie ze stresem, którego w naszym życiu jest bardzo dużo.

Kiedy ty sama nauczysz się również odpuszczać i odpoczywać, dziecko będzie cię obserwowało i naśladowało. Takie przystopowanie i spojrzenie na siebie w codziennym pędzie sprawia też, iż stajemy się uważniejsi na swoje potrzeby i emocje. Dzięki temu też zyskujemy pewność siebie.

6. "Chcesz coś zmienić?"


Specjaliści już od dawna zaznaczają, iż do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne są granice stawiane przez rodziców. Dzieci jednak nie zawsze chcą je respektować, a często też się im po prostu sprzeciwiają. W takich chwilach porozmawiaj ze swoją córką lub synem – zapytaj, co chciałaby (chciałby) zmienić i dlaczego uważa, iż jej (jego) przekonanie jest lepsze niż to, co ty zdecydowałaś.

Kluczem do sukcesu jest szacunek wobec słów i przekonań dziecka, pokazywanie mu, iż jego opinia jest dla ciebie ważną. Kiedy poczuje, iż jesteście w tej samej drużynie, będzie bardziej skłonne do współpracy i podjęcia kompromisów.

7. "To świetny pomysł"


Jako rodzic powinnaś wierzyć i wspierać swoje dziecko na każdym kroku. To najbardziej buduje jego pewność siebie, silną psychikę i poczucie, iż poradzi sobie z przeciwnościami losu. Niezależnie od tego, czy masz w domu 2-latka, przedszkolaka, czy zbuntowanego nastolatka: zawsze warto wierzyć w pomysły i przekonania dziecka. To da mu poczucie własnej wartości, za pomocą którego stanie się odpowiedzialne, pewne siebie i niezależne.

Źródło: parents.com


Idź do oryginalnego materiału