Ukraińscy studenci na UAM

amu.edu.pl 7 godzin temu

"Jesteście Państwo wśród przyjaciół, którzy pragną podnieść Was na duchu i zapewnić, iż nie jesteście sami. Jako UAM dołożymy wszelkich starań, by choć trochę ulżyć Państwu w tym trudnym momencie" - napisała Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, kiedy 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy. Od tego czasu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmuje działania, które mają pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi, w szczególności ukraińskim studentkom i studentom.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu studiuje w tej chwili 695 osób z Ukrainy, w tym 615 na studiach stacjonarnych, a 80 na studiach niestacjonarnych (stan na 31 grudnia 2024 r.). To najliczniejsza grupa studentów zagranicznych na UAM.

Ponadto, w ramach umów bilateralnych, w kończącym się właśnie semestrze UAM gościł 26 osób z 8 ukraińskich uczelni. W nadchodzącym semestrze zimowym swój przyjazd zapowiedziały 33 osoby z 12 uczelni z Ukrainy.

Wśród uniwersyteckich inicjatyw skierowanych do studentów i naukowców z Ukrainy można wymienić zarówno te ogólnouczelniane, jak i oddolne - wszystkie podejmowane z potrzeby serca. Uniwersytet wielokrotnie gościł w swoich murach delegacje z uczelni z Ukrainy, wspierając tamtejszą reformę szkolnictwa wyższego. Studenci UAM, będący obywatelami Ukrainy, mogą aplikować m.in. o Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. W tym roku spośród najlepszych studentów UAM pochodzących z Ukrainy (średnia ocen min. 4,5), Kapituła wyłoniła 10 Laureatów. Wysokość stypendiów wypłacanych przez 9 miesięcy wynosi: dla studentki lub studenta jednolitych studiów magisterskich I stopnia 1000 zł miesięcznie, dla studentki lub studenta jednolitych studiów magisterskich II stopnia 1200 zł miesięcznie. UAM aplikował także o środki Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu w ramach programu NAWA "Solidarni z Ukrainą". NAWA sfinansowała stypendia dla 27 studentów z Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 podjęli studia na UAM w ramach przeniesienia z uczelni ukraińskiej. Od lutego 2023 r. zorganizowano ponad 30 Szkół Letnich o różnej tematyce, aby wesprzeć ukraiński system szkolnictwa wyższego w jego różnorodnych aspektach. UAM od początku wojny oferował także studentom z Ukrainy wsparcie psychologiczne i prawne.

Warto dodać, iż Biblioteki Jednostek Organizacyjnych UAM są organizatorami cyklicznego Kiermaszu Książek "Cegiełka dla Ukrainy", a najmłodsi mogą przeczytać wydane w języku polskim i ukraińskim książki "W zwykłych słowach wielka MOC", będące zwieńczeniem organizowanego przez Wydział Studiów Edukacyjnych UAM konkursu. W czerwcu 2023 roku w Auli UAM odbył się koncert charytatywny "Jednym głosem z wolną Ukrainą".

W lutym 2025 r. opublikowano raport "Zaangażowanie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na rzecz pomocy Ukrainie i Ukraińcom po 24 lutego 2022" [.pdf, 54.1 MB]. Publikacja liczy niemal 500 pozycji.

O zaangażowaniu UAM można także przeczytać w publikacji: "Wsparcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dla reformowania szkolnictwa wyższego w Ukrainie" [.pdf, 7.0 MB] oraz na stronie: https://amu.edu.pl/solidarni.

Fot. Adrian Wykrota

Idź do oryginalnego materiału