"Uspokój się" nie zadziała. Emocje dziecka skutecznie ostudzisz w zupełnie inny sposób

mamadu.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Łatwo zbagatelizować to, co czuje dziecko. Fot. 123rf.com


Gdy emocje biorą górę nad maluchem, "uspokój się" jest dość oczywistym wyborem, ale czy tak faktycznie pomożesz dziecku się wyciszyć? Otóż nie. Eksperci przekonują, iż to nie tylko nie działa, ale także może zaszkodzić. Słowa te nie potwierdzają emocji dziecka, ani nie pomagają mu zrozumieć jego uczuć. Co więcej, mogą zostać odebrane jako lekceważenie tego, co malec przeżywa. Przecież nie o to chodzi, więc jak skutecznie okazać wsparcie i pomóc dziecku? Podpowiadamy.


Radzenie sobie z emocjami takimi jak lęk to bardzo złożone zadanie. Niepokój jest przecież bardzo silny. Jak twierdzi Alison Wood Brooks z Harvard Business School, intuicja zwykle podpowiada nam, iż uspokojenie się jest najlepszym wyjściem, by poradzić sobie ze strachem. W rzeczywistości może to nie być wcale takie łatwe. Ekspertka przeprowadziła badanie, które udowodniło, iż "uspokój się" nie działa. Na szczęście ma dla nas podpowiedź, co mówić w zamian.

Panując nad emocjami


W ramach swojego eksperymentu badaczka poprosiła 140 osób o przygotowanie przemowy. Następnie osobom tym powiedziano, iż wystąpienia te będą oceniane przez komisję. Miało to podnieść poziom stresu. Tuż przed prezentacją efektów swojej pracy, uczestników badania poproszono, by wypowiedzieli na głos: "Jestem przejęty" lub "Jestem spokojny".

Okazało się, iż to ta pierwsza grupa osób (tych przejętych), była bardziej przekonująca i zrelaksowana podczas wystąpienia. Podobne efekty dał eksperyment z osobami, które miały śpiewać na karaoke.

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy wyjaśniają, iż to dlatego, iż osoby, które są przejęte, skupiają na potencjalnych pozytywnych wynikach, co faktycznie zwiększa prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Natomiast ludzie, którzy próbują się uspokoić, zaczynają myśleć o wszystkich rzeczach, które mogą pójść źle.

Wskazówka dla rodziców


Rodzice mogą wykonać podobne ćwiczenie ze swoimi dziećmi. Rozmawiając ze swoją pociechą, gdy jest zdenerwowana, zamień wyrażenia takie jak: "Wiem, iż jesteś niespokojny, ale…" lub "Spróbuj się uspokoić" na "Wiem, iż jesteś przejęty".


"Subtelna zmiana może pomóc dziecku znaleźć się w najlepszej możliwej przestrzeni emocjonalnej" – przekonuje badaczka.

Źródło: harvardmagazine.com


Idź do oryginalnego materiału